Jak zadbać o jakość treści na swojej stronie?

Jak zadbać o jakość treści na swojej stronie?

O tym, że wysoka jakość treści zamieszczanej na stronie to niezwykle istotna rzecz dla przedsiębiorcy prowadzącego w sieci działalność. Dobrze przygotowana pod względem merytorycznym strona internetowa pozwala na znaczne wyprzedzenie konkurencji i zdobycie wielkiej popularności wśród potencjalnych klientów.

Artykuł odpowiada na pytania:

  • W jaki sposób przygotować treść, która zainteresuje naszych czytelników?
  • W jaki sposób pisać, aby zainteresować swojego klienta?
  • Jakie elementy wpływają na wyróżnienie treści?

Wielu właścicieli stron internetowych ulega ciągłej pokusie traktowania wszystkich swoich treści jako lepszych od pozostałych. Często nie jesteśmy w stanie dostrzec licznych błędów i niedoskonałości naszej własnej pracy. Z drugiej strony, bardzo łatwo przychodzi nam negatywne ocenianie innych i wytykanie im wszystkich niedociągnięć.

Takie myślenie to pułapka, z której jak najprędzej należy uciec. Z nastawieniem tego typu nigdy nie ocenimy należycie tego, czy nasza strona stoi na faktycznie wysokim poziomie i czy jest w stanie zatrzymać potencjalnego użytkownika na dłużej. Nie każdego stać na zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika, który byłby odpowiedzialny za tworzenie profesjonalnych treści czy ocenianie jakości strony. Każdy może jednak zdobyć nieco wiedzy na temat przygotowywania treści, które są na faktycznie wysokim poziomie. Najlepiej jest oczywiście zacząć od podstaw.

Twórz treść dla klientów

Prowadzenie chociażby zwykłego bloga zawsze powinno wiązać się ze zwracaniem uwagi na potrzeby i preferencje użytkowników. Szczególnie osoby, które piszą teksty związane ze swoimi pasjami, mają tendencję do tworzenia treści wyłącznie pod samych siebie, zapominając o czytelnikach. Nie chodzi oczywiście o to, aby rezygnować z własnego stylu i na siłę dostosowywać się do wymogów internetu. Niemniej przestrzegając kilku podstawowych zasad, aby zacząć tworzyć rzeczy o wiele atrakcyjniejsze.

Pisząc treści na swojego bloga, nie należy zatem kierować się wyłącznie własnym gustem. Oczywiście, również gusta czytelników są bardzo różne, Mogą zatem trafić się osoby, które będą zachwycone stylem danego autora. Zawsze będą to jednak rzeczy dość niszowe, które nie przełożą się raczej na większe zyski firmy. Dobry tekst, który będzie miał również wartość marketingową i przełoży się na dochód dla przedsiębiorcy, musi być przygotowany przy uwzględnieniu kilku standardowych zasad. Dzięki temu zostanie lepiej odebrany przez internetową społeczność.

Odpowiadaj na konkretne potrzeby

Klienci wchodzący na bloga poświęconego danej tematyce często szukają odpowiedzi na konkretne pytania. Jeśli zatem przygotowywany akurat tekst jest jakimkolwiek poradnikiem, to z góry należy ustalić, w czym dokładnie ma on pomóc czytelnikowi. Tekst taki powinien przekazywać jak najwięcej konkretnej wiedzy. Niezależnie od tematyki, można zawsze postawić na dokładny opis wybranych czynności i przy okazji wpleść tam wiele dodatkowych informacji. Dobrze jest również ustalić z góry, do osób na jak wysokim poziomie wiedzy i doświadczenia. Wartościowa treść to również taka, która zachęci czytelnika do konkretnych działań. Warto każdy temat przedstawiać tak, aby użytkownik rzeczywiście poczuł energię do zajęcia się tym oraz do zdobywania nowych umiejętności.

Zadbaj o dobre źródła

Każdy fachowo napisany tekst może opierać się na innych źródłach. Dotyczy tu wielu dziedzin, w których bez powoływania się na inne materiały zwyczajnie nie da się stworzyć dobrej treści. Istotną kwestią jest to, aby powoływać się na dobre źródła. Współcześni internauci potrafią być pod tym względem bardzo wymagający. Jeśli będziemy chcieli przekazać na przykład efekty badań naukowych o wątpliwej jakości i przedstawić je jako specjalistyczną wiedzę, to większość czytelników zwyczajnie nam nie uwierzy. Zanim powołamy się zatem na jakiekolwiek źródło, trzeba je dokładnie sprawdzić. Oczywiście, zdania na temat niektórych stron mogą być podzielone. Niektórzy czytelnicy uznają dane badania za wiarygodne, inni nie. Najbezpieczniej jest zatem powoływać się na faktycznie specjalistyczne portale. Warto dowiedzieć się, które strony w sieci cieszą się największym zaufaniem. Często za najlepszą gwarancję służy też znane nazwisko specjalisty w danej dziedzinie.

Elementy graficzne w tekście

Ilustracje mogą służyć do dodatkowego wyjaśnienia poszczególnych pojęć zastosowanych w tekście. Wielu autorów popełnia jednak spory błąd, wciskając je do treści niemalże na siłę. Nie jest to obowiązek, a dobra treść niekoniecznie musi odznaczać się wieloma ilustracjami. Zanim dodamy do tekstu ilustracje, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie są one potrzebne i czy przypadkiem nie utrudnią jedynie czytania artykułu. Jeśli dobierzemy elementy graficzne w umiejętny sposób, to atrakcyjność tekstu od razu znacznie się zwiększy.

Wyróżniaj się

W internecie treść często można potraktować w zasadzie tak samo, jak każdy inny produkt, który musimy sprzedać. Przedsiębiorcy zawsze muszą liczyć się oczywiście z tym, że w swojej dziedzinie spotkają się z wielką konkurencją. Podobnie jak w przypadku każdej innej działalności, również przy prowadzeniu bloga należy najpierw dokładnie zapoznać się z konkurencją. Dobrze jest przeszukać wcześniej internet w poszukiwaniu stron o podobnej tematyce. Może w ten sposób dostrzeżemy, czego zwykle brakuje w takich artykułach i co moglibyśmy sami uzupełnić?

Zasada jest prosta i taka sama w każdym przypadku – oferowany przez Ciebie produkt musi być po prostu lepszy od tego, który ma w ofercie konkurencja. Często wymaga to oczywiście znacznego wysiłku. Tworzenie najlepszych treści na dany temat przynosi jednak ogromne korzyści. Dzięki temu wszyscy internauci zainteresowani daną dziedziną od razu będą kierowali się właśnie na Twojego bloga.

Udogodnienia dla czytelnika

Właściciel strony powinien oczywiście zrobić wszystko, co tylko jest możliwe, aby maksymalnie uprościć internaucie jej przeglądanie. Treść będzie o wiele bardziej czytelna, jeśli zostanie podzielona na fragmenty i sekcje. Nie można zapominać przy tym, jak niezwykle istotne są nagłówki i tytuły. Dobry tytuł musi być chwytliwy, bowiem jedynie w taki sposób zachęci użytkownika do przeczytania artykułu. Nagłówki również muszą przekazywać, że w dalszych częściach tekstu na internautę stale czekają nowe informacje.

Przeciętny użytkownik najpierw skanuje wzrokiem cały tekst. Wychwytuje z niego poszczególne fragmenty i to na ich podstawie ocenia, czy chce przeczytać artykułów w całości. Właśnie dlatego nagłówki muszą wzbudzać zainteresowanie. Trzeba pamiętać też o tak oczywistych rzeczach, jak akapity. Znacznie zwiększają one czytelność tekstu i ułatwiają jego uporządkowanie. Fotografie i ilustracje muszą być rozmieszczone w odpowiedni sposób. Jeśli zrobimy to zbyt chaotycznie, to jedynie zniszczą one całą strukturę tekstu.

Dobra treść – doskonała inwestycja

Posiadanie strony z dobrze przygotowaną treścią przynieść może ogromne korzyści. Warto zatem poświęcić nieco czasu tej kwestii i dowiedzieć się, jak tworzyć faktycznie fachowe artykuły. Wymaga to oczywiście pewnej dozy samokrytycyzmu, dzięki któremu jesteśmy w stanie dostrzec własne błędy. Trzeba zatem wyzbyć się dumy i uznać, że treść przez nas przygotowywana wcale nie musi być doskonała. Jedynie wtedy będziemy mogli zacząć myśleć, co trzeba w niej poprawić.

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:
Kategoria:

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: