Prezentacja: Co stoi za wysokim współczynnikiem odrzuceń na stronie internetowej?

Prezentacja: Co stoi za wysokim współczynnikiem odrzuceń na stronie internetowej?

W ramach realizowanych usług z zakresu kampanii pozycjonujących (SEO), kampanii reklamowych (SEM) oraz kampanii w serwisach social media cyklicznie szkolimy naszych klientów z zakresu przeprowadzanych czynności. Prowadzone przez nas szkolenia dotyczą czynników wpływających na odpowiednią realizację danej usługi.

Artykuł odpowiada na pytania:

  • Czym jest współczynnik odrzuceń i w jaki sposób go sprawdzić?
  • W jaki sposób zmniejszyć współczynnik odrzuceń?
  • Na czym opiera się wartość współczynnika odrzuceń i co ma na to wpływ?

Zostaliśmy poproszeni o identyfikację użytkowników wchodzących na stronę naszego klienta i zweryfikowanie, jaki okres przebywa na stronie. Kolejnym zadaniem do realizacji było zweryfikowanie, jaki procent użytkowników od razu opuszcza stronę po wejściu na nią (współczynnik odrzuceń) i w jaki sposób zmniejszyć ich ilość do minimum. Na koniec wykonaliśmy szkolenie, które pomogło zrozumieć klientowi, czym jest współczynnik odrzuceń i co ma wpływ na jego wartość, a także, w jaki sposób można go zmniejszyć.

Link do pobrania prezentacji znajduje się na końcu artykułu.

Czym jest współczynnik odrzuceń?

Współczynnik odrzuceń to wskaźnik, który przedstawia nam dane dotyczące tego, jaki odsetek użytkowników wszedł na naszą stronę, po czym ją opuścił, nie podejmując żadnych interakcji (np. rejestracja konta, zakup produktu, wypełnienie formularza kontaktowego). Dobrze, ale jaka jest jego wartość dla mojej strony?

Jaki posiadam współczynnik odrzuceń?

Aby dowiedzieć się jaką wartość posiada nasz współczynnik odrzuceń, należy użyć narzędzia Google Analytics. Współczynnik ten znajduje się w lokalizacji: Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały. Znajdziemy tam informacje na temat współczynnika odrzuceń przypisanego do każdego rodzaju źródła ruchu do naszej strony internetowej. Sprawdź, który kanał ma największą wartość i skup się na nim w pierwszej kolejności, analizując przyczynę opuszczania strony przez użytkowników.

Skąd tak wysoki wskaźnik? W jaki sposób go zmniejszyć?

Wiedząc, czym jest współczynnik odrzuceń i znając jego wartość, chcielibyśmy go jak najszybciej zmniejszyć. Jednak jak to zrobić, skoro nie znamy źródła jego wartości? Sprawdźmy, skąd pobierane są informacje, na podstawie których Google Analytics oblicza wartość współczynnika odrzuceń.

Na czym opiera się Analytics, obliczając dla nas wartość współczynnika odrzuceń?

1. Kod Google Analytics – często przyczyną wysokiego współczynnika odrzuceń może okazać się błędnie zaimplementowany kod Google Analytics. Jeśli nie mamy co do tego pewności, dobrą praktyką będzie sprawdzenie, czy aby na pewno został on prawidłowo wdrożony. Sprawdzimy to, korzystając z instrukcji Google Analytics, którą znajdziemy pod tym adresem.

2. Posiadanie strony typu One-Page – Jeżeli nasza witryna składa się tylko z jednej strony, to oczywiste jest to, że użytkownicy nie będą mogli się po niej poruszać, odwiedzając kolejne podstrony. Wysoki wskaźnik odrzuceń w tej sytuacji jest czymś naturalnym.

3. Design stronyWspółczynnik odrzuceń może wzrosnąć w przypadku kiedy posiadamy stronę o nielogicznej strukturze, niespójnej kolorystyczne czy źle dobranej czcionce. Niezbyt zadbany design będzie powodował, iż użytkownicy będą opuszczać naszą stronę, dlatego warto zadbać o to, aby umieszczane na niej treści były przejrzyste, wygodne do czytania.

4. Nieintuicyjna nawigacja po stronie – W przypadku źle zaprojektowanej nawigacji po stronie, współczynnik odrzuceń może utrzymywać się na wysokim poziomie, gdyż użytkownikowi będzie ciężej się poruszać po niej, przez co całkowicie może zrezygnować z jej dalszego przeglądania. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i rozplanować poszczególne elementy, jakie znajdują się na stronie. W menu głównym powinniśmy umieścić najważniejsze kategorie, natomiast istotne sekcje warto powtórzyć w stopce.

5. Długi czas ładowania strony – Jest to częsty powód opuszczania strony przez użytkowników, którym zależy na szybkim zdobyciu informacji, których poszukują. Aby uniknąć tego błędu, warto zadbać o prędkość, z jaką ładować się będzie strona. W tym celu możemy skorzystać z narzędzi używanych do analizy parametru zwanego „page speed”. Szybkość wczytywania się strony i jej podstron możemy sprawdzić między innymi w Raporcie szybkości w Google Analytics. Chcąc otrzymać szczegółowe wskazówki co do możliwości optymalizacji strony, przydatnym narzędziem będzie PageSpeed Insights.

6. Duża liczba okienek typu pop-up i reklam – Użytkownicy przychodzą na stronę w celu zdobycia informacji, jakich poszukują. Duża ilość wyskakujących okienek nie sprzyja temu celowi i może okazać się wystarczającym powodem do opuszczenia strony.

7. Nieodpowiednio prowadzone linkowanie wewnętrzne – Kiedy zainteresujemy użytkownika danym tematem, często może on chcieć przeczytać więcej informacji na pokrewne tematy. Prawidłowo prowadzone linkowanie wewnętrzne pozwoli wysłać użytkownika na inne podstrony i zachęci go do ich odwiedzenia. Brak takich działań znacząco skróci czas przebywania użytkownika na stronie.

8. Brak CTA (Call to Action) – wezwania do działania – Niezależnie od tego, czy będzie to zachęcenie do zakupu, przejścia na bloga czy zapisanie się do newslettera – wdrożenie przycisków CTA pomoże zmniejszyć współczynnik odrzuceń strony.

9. Posiadanie skomplikowanego formularza kontaktowego – Zbyt duża ilość pól do wypełnienia przez użytkownika w celu kontaktu, może się okazać zniechęcająca. Stąd też warto skupić się w tym miejscu za niezbędnych informacjach potrzebnych w tym procesie, aby użytkownik nie opuścił naszej strony.

10. Brak dostosowania strony do urządzeń mobilnych – Korzystanie z urządzeń mobilnych jest czymś powszechnym. Kiedy nasza strona nie będzie się prawidłowo wyświetlać na danym urządzeniu, z dużym prawdopodobieństwem zostanie ona opuszczona, a współczynnik odrzuceń wzrośnie. Aby do tego nie dopuścić, warto zadbać o responsywność strony i dostosowanie ich na potrzeby urządzeń mobilnych.

11. Brak spełnionej obietnicy – Tworząc kampanie reklamowe zachęcamy naszych odbiorców do wejścia na naszą stronę i skorzystania ze świetnej promocji, którą dla nich zorganizowaliśmy. Ponadto bardzo często informujemy naszych odbiorców o nowych usługach lub produktach, które oferujemy. Czy po kliknięciu w reklamę klient będzie mógł od razu skorzystać z promocji, zapoznać się z treścią na temat nowej usługi, czy zakupić nowy produkt? A może będzie musiał przejść niepotrzebnie przez kolejne podstrony, aby znaleźć te informacje? Niestety tylko część klientów będzie zdeterminowanych je odszukać…

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:
Kategoria:

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: