Jak wykonać rzetelny audyt treści na własnej stronie?

Jak wykonać rzetelny audyt treści na własnej stronie?

Wykonanie audytu treści na stronie internetowej może być istotnym czynnikiem, który sprawi, że będziemy mogli uzyskać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Audyt treści jak sama nazwa mówi, to sprawdzenie witryny pod kątem treści, które się na niej pojawiają. Treść to jeden z kluczowych elementów, który tak naprawdę mówi coś więcej o naszej stronie. Dlatego warto zadbać o treść i regularnie ją kontrolować.

Artykuł odpowiada na pytania:

  • W jaki sposób tworzyć treści przyjazne wyszukiwarkom?
  • Jak poprawić treści pod pozycjonowanie?
  • Co powinny zawierać treści pod pozycjonowanie?

Audyt treści należy przeprowadzić, aby zidentyfikować podstrony, w których wymagana jest zmiana treści, tj. eliminacja niespójności czy duplikatów. Audyt ten powinien nam również wskazać, jakich treści na naszej stronie brakuje, abyśmy mogli w ten sposób zająć się ich uzupełnieniem. Dzięki temu uzupełnimy naszą stronę i ograniczymy liczbę wejść i zapytań od konkretnej grupy odbiorców, którzy weszli na naszą stronę z wyszukiwarki zupełnie przypadkowo. Warto więc zastanowić się dokładnie, z czego powinien składać się audyt, który będzie dotyczył naszych treści znajdujących się na stronie internetowej.

Wybierz odpowiednie narzędzie do analizy treści na stronie

Nie musimy poświęcać dużo czasu na to, aby przeanalizować każdą podstronę. Mamy obecnie dostępne różne formy oprogramowania do kontroli audytu treści na stronie. Takie programy będą w stanie wykonać za nas wiele trudniejszych do zrealizowania czynności. Darmowa wersja jednego z oprogramowania pozwala na przeskanowanie do 500 podstron, jest nim Screaming Frog. Narzędzie jest proste w obsłudze: należy podać adres strony i rozpocząć proces analizy, a po jej zakończeniu wynik wkleić do arkusza kalkulacyjnego, aby móc posortować odpowiednio nasze dane. Warto połączyć siły systemu wraz z systemem Google Analytics. Wynikiem takiej kombinacji mogą być ciekawe informacje, które wystarczą, by określić naszą grupę odbiorców.

Dokonaj wyboru grupy odbiorców Twojej treści

Warto przygotować przykładowy profil potencjalnego odbiorcy naszej oferty. Możemy w ten sposób wypisać wszystkie cechy, które będzie posiadał nasz klient, a więc: wiek, zawód, płeć, zainteresowania, dochody, stan cywilny, wykształcenie, zamieszkanie itd. Im szerszy uda się nam wypracować profil klienta, tym lepiej można przygotować się do tego, jaką ofertę zaprezentujemy naszym klientom. Najlepiej będzie zrobić symulację, w której postawimy się w miejscu naszego klienta i postaramy się zrozumieć, czego będzie szukał na naszej stronie.

Sprawdź tytuły i meta opisy każdej z podstron

To podstawa, dzięki której będzie można sprawdzić, jak funkcjonują elementy, które w dużej mierze będą decydować o naszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Należy dokładnie sprawdzać tytuły podstron, a także meta opisy. W ten sposób będzie można zweryfikować, czy klient jest w stanie znaleźć wszystkie ważne dla niego informacje i czy nasza treść będzie w stanie dotrzeć skutecznie do naszych odbiorców.

Oceń kondycję strony i dokonaj analizy linków wewnętrznych

Raport z takiego narzędzia jak Screaming Frog pozwoli nam ocenić podstrony, które będą zwracać kody odpowiedzi serwera. Możemy sprawdzić linki wewnętrzne na naszej stronie, które odpowiedzą nam błędem nr 404, co pozwoli na ich naprawę. Jeśli strona posiada statystyki, dobrze będzie sprawdzić, czy są one aktualne oraz, czy adres siedziby firmy i dostępne na stronie numery telefonu są aktualne. Jeśli strona jest bardzo rozbudowana, łatwo będzie o pewne niedoskonałości, które mogą się nagle pojawić. Jeśli będziemy chcieli osiągnąć sukces w internecie, warto pamiętać, że nawet mały błąd może spowodować duże konsekwencje.

Ustal cele każdej z dostępnych podstron

Nie wystarczy umieścić na blogu czegokolwiek. W obecnych czasach treść musi być użyteczna dla czytelnika oraz dostarczać odpowiednich wartości dla danej tematyki, której dotyczy. Współpracując z copywriterem, należy wypracować porozumienie pomiędzy jakością tekstu a pozycjonowaniem, aby każdy przygotowywany tekst był zoptymalizowany pod wybrane słowa kluczowe (zawierał je w treści) zarówno w taki sposób, aby był czytelny dla robotów indeksujących, jak i ludzi. Jeśli strona ma być dobrze wykonana, powinna zawierać w treści dokładnie te słowa kluczowe, które klient będzie mógł wpisać do wyszukiwarki, poszukując treści o interesującej go tematyce.

Sprawdź aktualnych odbiorców Twojej strony

Tutaj również narzędzie Google Analytics to jedno z największych elementów wsparcia. Dzięki niemu bowiem będziemy mogli uzyskać dużo ważnych informacji na temat odbiorców naszych treści, dlatego warto z tego narzędzia skorzystać. Dzięki Google Analytics dowiemy się, kto odwiedza naszą stronę, jakie są współczynniki jej odrzuceń, które podstrony są najchętniej odwiedzane przez klientów oraz ile czasu średnio czytelnik spędza na naszej stronie. Jeśli mamy takie informacje, to sporo można z nich się dowiedzieć i wykorzystać je w przyszłych poprawkach i optymalizacji. W ten sposób łatwiej będzie nam ocenić, w jakim kierunku musimy zmierzać i co musimy zmienić, aby pozyskiwać nowych klientów.

Znajdź brakujące elementy

Ostatnia część każdego audytu to ocena naszej strony pod kątem tego, jakie nowe funkcje będzie można na niej umieścić. Często bywa tak, że na naszej stronie nie ma mapy Google, która obecnie daje szansę na poprawę pozycji w wynikach lokalnych lub nie ma pełnych danych kontaktowych. Jeśli ktoś prowadzi sklep internetowy, to musi zadbać o uzupełnienie rozmiarów, opisy produktów lub regulaminu sklepu. Również te możliwości rozbudowy są różne, czasami opcją będzie rozpoczęcie prowadzenia bloga i przygotowanie wpisów w formie poradników lub aktualności dla naszych potencjalnych klientów.

Jakie efekty osiągniemy, wykonując audyt treści?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy kompleksowy audyt treści, czy ogólny i powierzchowny, będzie to zawsze pierwszy krok do tego, aby zrozumieć, czego może brakować naszym klientom i ewentualnie to, jak zmienić swoje działania oraz aby skutecznie zareagować na potrzeby naszych klientów. Tworzenie audytu nie musi być związane z wieloletnim doświadczeniem. To, co może być dla nas szczególnie ważne to cierpliwość, wytrwałość, a także dbałość o szczegóły oraz pewna umiejętność postawienia się w pozycji odbiorcy. Wszystko to pozwoli nam wyciągnąć odpowiednie wnioski i wdrożyć wynik audytu, który zostanie wdrożony w życie. Na dłuższą metę będzie to bardzo istotna kwestia, ponieważ dzięki niej będziemy mogli liczyć na to, że uda się skutecznie wypromować naszą stronę internetową, a to kwestia, na której zawsze powinno nam zależeć. Wykonanie tego wszystkiego w prawidłowy sposób będzie ważne, ponieważ ostatecznie dzięki temu wyniki audytu będzie można wdrożyć w życie dokładnie tak, aby ostatecznie osiągnąć efekty korzystne dla naszej strony.

Tych kilka kroków, które zostały przedstawione, mogą być rzeczywistym kluczem do sukcesu naszej strony. Powinno więc nam na zależeć, aby zadbać o to, by naszą stronę odpowiednio wypromować i osiągnąć sukces w internecie.

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:
Kategoria:

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: