Jak powinien wyglądać profesjonalny wpis na blogu?

Jak powinien wyglądać profesjonalny wpis na blogu?

Zastanów się, czy artykuły na blogach, będące jednolitym blokiem tekstu mogą się podobać? Oczywiście, że nie! Tak przynajmniej uważa większość internautów. Tego typu treść jest po prostu nudna i trudna do przebrnięcia. Z tego właśnie powodu każdy blog powinien posiadać atrakcyjne przerywniki, które wzbogacą tekst i sprawią, że będzie ona znacznie ciekawszy pod względem wizualnym. Warto także pamiętać, że istnieją dobre praktyki, z których warto korzystać podczas dodawania kolejnych wpisów na bloga. W jaki sposób formatować treść wpisów blogowych, aby były atrakcyjne pod względem wizualnym?

Artykuł odpowiada na pytania:

  • W jaki sposób przygotować profesjonalny wpis na blogu?
  • Jak sformatować treść, aby była czytelna dla użytkowników?
  • Jak formatowanie wpływa na czytelność artykułu?

Brak błędów

Błędy świadczą wyłącznie o niechlujstwie. Co prawda sporadycznie może pojawić się drobna literówka, jednak nagminne pojawianie się błędów, zwłaszcza ortograficznych lub gramatycznych, jest zwyczajnie odpychające, zwłaszcza, że internet zapewnia narzędzia, które w znacznej części sprawdzają pisownię – mowa tu głównie o słownikach w przeglądarkach oraz funkcjach, w jakie wyposażone zostały popularne edytory tekstu. Przykładem może być tutaj Language Tool – usługa, o której można przeczytać w artykule dotyczącym sprawnego pisania długich artykułów. Rozwiązanie to umożliwia nie tylko poprawianie literówek i błędów ortograficznych, ale także frazeologicznych, fonetycznych, leksykalnych i gramatycznych. Możliwości, jakie posiada Language Tool jest naprawdę wiele, warto więc zaprzyjaźnić się z tym narzędziem, tym bardziej, że jest ono całkowicie darmowe.

Akapity

Już na wstępie pojawiła się informacja, że nikt nie lubi czytać dużych bloków tekstu – jest to nudne i monotonne. Internet to nie książka – tu rządzą inne prawa. W zakresie formatowania treści wpisów na bloga, akapity są absolutną koniecznością – najlepiej, jeśli koniec akapitu oznacza również koniec myśli. Dzięki temu tekst jest płynny i przyjemny w odbiorze, pozwala też doskonale posegregować wszystkie „mini wątki”, które stanowią doskonałe urozmaicenie tekstu, zapewniające także krótki odpoczynek oczom.

Optymalna długość zdań

Ważne jest także dostosowanie długości zdań do potrzeb tekstu. Zakłada się, że nie powinny to być zdania zbyt długie – krótsze zdania są łatwiej przyswajane przez odbiorcę, a co ważniejsze, umożliwiają tzw. skanowanie tekstu, czyli przeglądanie treści przez czytelnika.
Wiele osób skanuje tekst po to, aby zapoznać się z jego treścią, rozpoczynając czytanie w momencie, gdy okaże się, że jest to tekst wartościowy.

Obrazy w tekście

Doskonałym sposobem, by urozmaicić artykuł, są różnego rodzaju grafiki, dzięki którym można w atrakcyjny sposób formatować treść wpisów blogowych, wprowadzając odmienność, a nade wszystko zwiększając ich wartość. Warto pamiętać, że wyjaśnienie niektórych kwestii wyłącznie przy pomocy słów jest praktycznie niewykonalne – w tej sytuacji z pomocą przychodzą właśnie obrazy, wykresy, infografiki, zrzuty ekranu itp. Grafika sprawia, że na blogowym wpisie „dzieje się coś ciekawego, obrazy przykuwają uwagę i zatrzymują użytkowników na dłużej.

Fonty w odpowiednich rozmiarach

Wiele osób zastanawia się, jaki jest idealny rozmiar czcionki na stronie internetowej – praktyka dowodzi, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od kontekstu witryny oraz osobistych preferencji odbiorcy.
Jeśli jesteś zainteresowany matematycznym podejściem do tematu, polecam tekst Roberta Mohnsa. Ogólnie rzecz ujmując, wielkość czcionki w przedziale 14pt do 18pt będzie optymalna – zakładając, że korzystasz z popularnych fontów. Pamiętaj, że podczas wyboru powinieneś kierować się przede wszystkim upodobaniami czytelników.

Zalety list punktowanych i numerowanych

Listy punktowane i numerowane to doskonały sposób, by odpowiednio formatować treść wpisów na blogach – będą wówczas przyjazne dla oka. Punktowanie lub numerowanie warto wykorzystać w tekstach, które zawierają jakiekolwiek wyliczenia, nawet, gdyby były to składniki niezbędne do upieczenia ciasta.

Stosuj nagłówki

Nagłówki zazwyczaj mają charakter jednozdaniowego hasła, które oddziela poszczególne akapity, nota bene, stanowiących podstawę wpisów blogowych. Stosując odpowiednie oznaczenie w kodzie można pokazać robotom wyszukiwarek, jakie frazy są w danym tekście najważniejsze. Co ważniejsze, można je stopniować pod kątem istotności. Podobnie wygląda to pod względem wizualnym. Jak wiadomo, bloki tekstowe mogą być nudne w odbiorze, nagłówki stanowią w przypadku doskonałe urozmaicenie i atrakcyjne przerywniki. Cechą nagłówków jest także większy rozmiar fontów, co bez wątpienia przykuwa uwagę czytelników. Ponadto nagłówki ułatwiają także wspomniane wcześniej skanowanie tekstu, czyli pobieżne zapoznawanie się z jego zawartością. Przydatne dla odbiorcy mogą okazać się także podtytuły.

Przydatne linki – niezastąpiona pomoc

Zdarza się, że wpisy blogowe obejmują np. wyniki badań – nie podajemy wówczas wszystkich statystyk, lecz skupiamy się na tych, które są ważne dla kontekstu danego artykułu. Warto jednak pamiętać, że niektórzy czytelnicy chcieliby zapoznać się z pełnym opracowaniem – w tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem okazują się odnośniki do innych stron. Dodatkowe linki w wielu przypadkach poprawiają wartość blogowych wpisów.

Odpowiednie odstępy między wersami

Ważnym czynnikiem są odpowiednie odstępy między wersami. Nie mogą być zbyt niskie, gdyż jest to zbyt męczące dla czytelników, nie można jednak przesadzać w drugą stronę. Zakładana wysokość linii powinna mieścić się w przedziale od 140% do 180% wysokości samego tekstu – nie ma jednak stałej reguły. Najlepiej przetestować różne rozwiązania na swojej stronie i wybrać najlepsze.

Wyróżnienie cytatów

Cytując fragmenty wypowiedzi, warto zadbać o ich wyróżnienie – jest to korzystne przede wszystkim na płaszczyźnie stricte praktycznej. Czytelnicy powinni otrzymać wyraźną informację o tym, że w danym miejscu znajdują się słowa wypowiedziane czy też napisane przez kogoś innego, zwłaszcza, że mogą być one kluczowe dla całego kontekstu. Bardzo ważny jest również aspekt stricte artystyczny – odpowiednie wyróżnienie cytatu posiada przede wszystkim walory estetyczne, co jest niezwykle ważne dla wpisów blogowych. Co zapewnia formatowanie treści wpisów blogowych?

Oto najważniejsze zalety:

  • wniesienie dodatkowej wartości dla czytelników;
  • formatowanie niweluje problem, jakim jest szybkie męczenie się oczu;
  • w znaczny sposób ułatwia ewentualne skanowania tekstu;
  • zapewnia dodatkowe walory estetyczne;
  • informacje są przedstawiane w sposób zdecydowanie bardziej przydatny (i przyjemny).

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: