W jaki sposób skutecznie promować sklep internetowy?

W jaki sposób skutecznie promować sklep internetowy?

Odpowiednia promocja dla sklepu internetowego jest rzeczą niezwykle istotną. Bez tego każdy sklep, nawet posiadający faktycznie atrakcyjną ofertę, nie będzie w stanie przyciągnąć do siebie klientów i zostanie wyprzedzony przez konkurencję.

Artykuł odpowiada na pytania:

  • Kiedy reklama sklepu może przynieść najlepsze efekty?
  • W jakim okresie czasowym promować swój sklep internetowy?
  • Jakie okazje wpływają na najlepszą konwersję reklamy?

Skuteczna reklama jest oczywiście szerokim tematem. Przy sklepach internetowych trzeba dodatkowo brać pod uwagę całą charakterystykę tego typu działalności. Istotne jest nie tylko zastosowanie odpowiednich narzędzi reklamowych, ale również wybranie właściwego momentu na poszczególne działania.

Prowadzenie sklepu internetowego w pewnym sensie można nazwać „sezonową” działalnością. W ciągu całego roku przytrafiają się różne okresy, które charakteryzują się mniejszą lub większą popularnością sklepów internetowych. W niektóre pory roku trzeba po prostu pogodzić się z mniejszym ruchem i czekać na „tłuste lata”. Inne z kolei bywają obfite, podobnie jak okresy przed wszystkimi ważnymi świętami. Wszystko zależy oczywiście od konkretnych produktów, którymi zajmuje się sklep, ale w każdym przypadku można wymienić najbardziej owocne okresy.

Kiedy najczęściej robimy zakupy?

Nie od dziś wiadomo, że panująca dookoła nas aura wybitnie wpływa na nasze zachowania. Dotyczy to również zakupów. Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, eksperci potwierdzają, że w konkretnych porach roku robimy mniej lub więcej zakupów. Oczywiście istnieją branże, w których panująca akurat pogoda w dużym stopniu decyduje o tym, co ludzie kupują. Oczywiste jest, że lekkie ubrania najlepiej sprzedają się wiosną i latem, zaś ciepłe kurtki – zimą i jesienią.

Podobne zmiany w zakupach powodują poszczególne święta. Fakt, niektóre z nich nie trwają długo, ale same przygotowania do nich ciągną się niekiedy przez kilka tygodni, co jest doskonałą okazją do wzmożonej reklamy. Cała ta zmienność powoduje rzecz jasna, że działania marketingowe mogą przynosić różne skutki, w zależności od konkretnego momentu. Biorąc pod uwagę charakterystykę swojej działalności oraz oferty warto wybrać kilka takich najważniejszych chwil w ciągu roku i skupić w nich swoje działania marketingowe.

Niezwykle pomocne w ustalaniu takich terminów są narzędzia do analizy, takie jak Google Analytics. Zawierają one mnóstwo cennych danych na temat trendów w wyszukiwaniach klientów, które można porównać z poszczególnymi okresami. Wyciągnięcie stosownych wniosków jest wówczas bardzo łatwe. Zresztą, niektóre rzeczy są oczywiście, jak chociażby wspomniane wyżej wyższe zapotrzebowanie na lekkie ubrania w okresie letnim.

Wybierz odpowiedni moment na promocję

Ciągłe analizowanie statystyk i danych wyszukiwarek to klucz do ustalenia, który dokładnie moment jest najlepszy do promowania sklepu. Sygnały ze strony zmieniających się trendów wyszukiwania są niekiedy bardzo jasne, ale wielu właścicieli sklepów zwyczajnie je ignoruje. Jest to rzecz jasna ogromny błąd, który może sprawić, że przegapimy istotne dla nas momenty.

Warto przy tym śledzić nie tylko trendy dotyczące większych okresów, takich jak pory roku. Istotne są wszystkie informacje, nawet zwiększona ilość wejść na stronę sklepu w czasie weekendów. Na wszystkie zmiany w trendach należy reagować bardzo szybko. Jeśli na przykład Google jednoznacznie pokazuje nam, że najwięcej klientów szuka czegoś w naszym sklepie w okolicach weekendu, to właśnie wtedy warto zwiększać swoją aktywność na Facebooku czy innych portalach społecznościowych. Nie można zapominać również o tym, jak istotne jest wybieranie odpowiednich momentów na wysyłanie newslettera.

Okresowe trendy – trzymaj rękę na pulsie

Internet sprzyja pojawianiu się i szybkiemu znikaniu najróżniejszych trendów. Mogą one być związane z najprostszymi rzeczami jak popularne w danym momencie memy czy nowe gry komputerowe. Tak czy inaczej, warto trzymać tu rękę na pulsie i nieustannie reagować na takie nowości.

Świetnym przykładem takiego chwilowego trendu może być popularna całkiem niedawno gra na smartfony „Pokemon Go”. Warto pamiętać, że takie trendy nie są zwykle zbyt długotrwałe i znikają dość szybko. Podobnie było z tą właśnie grą. Przez pewien czas dosłownie cała społeczność internetowa miała ją na ustach, a jej popularność sięgała zenitu. Internauci szybko jednak znudzili się tym ewenementem. Nie zmienia to faktu, że jeśli ktoś wyczuł wówczas dobrą okazję, to być może udało mu się przeprowadzić bardzo owocne kampanie reklamowe przy wykorzystaniu tego trendu. W ten sposób można oczywiście reklamować nawet firmy i oferty, które bezpośrednio nie są z trendem w ogóle związane. Z takimi decyzjami nie można zatem zwlekać. Oczywiście, zawsze istnieje tu ryzyko, że kampania reklamowa nie będzie udana. Mimo wszystko jednak działania trzeba podjąć natychmiast, gdy tylko pojawia się podejrzenie, że dany trend dotrze do ogromnego grona odbiorców.

Najważniejsze są słowa kluczowe

Każdy, kto ma odrobinę doświadczenia w działalności internetowej, doskonale powinien zdawać sobie sprawę z tego, że podstawą zawsze jest tu dobór odpowiednich słów kluczowych. Również to należy robić przy uwzględnieniu aktualnych trendów. Jeśli prowadzimy kampanię reklamową, to powinna ona być przesiąknięta słowami kluczowymi pasującymi do konkretnych okoliczności. Sklep odzieżowy latem powinien stosować jak najwięcej słów dotyczących lekkiego ubioru. Dzięki temu znacznie zwiększamy szansę na lepszą pozycję w Google i większy ruch. Również w doborze słów kluczowych warto korzystać z pomocy Google Analytics. Narzędzie to pokazuje, jakimi frazami kierują się najczęściej osoby szukające konkretnych produktów.

Nie bój się inspirować konkurencją

W podglądaniu i uczeniu się od własnej konkurencji nie ma niczego złego. Przeciwnie, jest to świetny sposób na określanie, które rozwiązania sprawdzają się dobrze, a z których lepiej będzie zrezygnować. Nie chodzi rzecz jasna o to, aby na siłę kopiować wszystkie kroki konkurencji i starać się dopasować do sposobu jej działania. Każdy przedsiębiorca ma swój własny charakter, zatem z takiego ślepego kopiowania innych nigdy nie wyjdzie nic dobrego. Niemniej jednak inspirowanie się różnymi działaniami i podpatrywanie skutecznych rozwiązań jest jak najlepszym pomysłem.

Optymalizacja strony internetowej

Strona internetowa sklepu musi być z góry dostosowana do ewentualnych efektów kampanii reklamowej. Chodzi o to, że jeśli określone działania marketingowe mają przynieść dobre efekty, to z góry trzeba mieć pewność, że nasza strona jest w stanie sobie z nią poradzić. Warto też zmieniać wygląd strony tak, aby pasował on do aktualnych wydarzeń. Szybka zmiana grafiki na wzbogaconą o kilka elementów świątecznych to żaden wysiłek, a jednocześnie stworzy przyjemną atmosferę i tym bardziej zachęci klientów do robienia zakupów.

Czekaj na dobre okazje

Podsumowując, okresowe działania marketingowe to doskonały sposób na przyciąganie do siebie klientów. Ważne jest oczywiście wyczucie odpowiedniego momentu na rozpoczęcie konkretnych kampanii, ale przy małej analizie dostępnych danych z wyszukiwarek nie jest to wcale tak trudne. Wymaga to oczywiście oryginalnego podejścia, bowiem w okresach takich jak Boże Narodzenie wszystkie sklepy będą reklamowały się świątecznymi motywami – konkurencja jest zatem spora.

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:
Kategoria: ,

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: