Czy sklep internetowy potrzebuje firmowego bloga?

Czy sklep internetowy potrzebuje firmowego bloga?

Skuteczne reklamowanie sklepu internetowego z racji panującej wszędzie ogromnej konkurencji nigdy nie jest prostym zadaniem. Właściciele takich działalności stale szukają najróżniejszych sposobów na przyciągnięcie do siebie nowych klientów i zwrócenie ich uwagi na swoją ofertę. Warto oczywiście stosować te standardowe metody, takie jak wykupywanie płatnych reklam czy organizowanie różnych zniżek i konkursów dla klientów. Jeśli jednak działamy w branży która stwarza ku temu odpowiednie warunki, możemy pokusić się o prowadzenie bloga. Jest to świetny sposób na zdobycie zaufania wśród klientów i przyciągnięcie do siebie nowych ludzi.

Artykuł odpowiada na pytania:

  • Czym jest blog firmowy i jak go prowadzić?
  • Czy warto prowadzić bloga firmowego w swojej branży?
  • Do czego warto wykorzystać bloga w swoim sklepie internetowym?

O ile skuteczność bloga w dużym stopniu zależy od grupy docelowej klientów oraz charakterystyki danej branży, o tyle w każdym przypadku daje to mniejsze lub większe korzyści. Zdecydowanie warto pomyśleć nad tym rozwiązaniem. Blog to rzecz, która potrzebuje czasu aby zacząć przynosić konkretne efekty. Im wcześniej zacznie się zatem jego prowadzenie, tym lepiej. Jakie są najważniejsze korzyści prowadzenia bloga firmowego?

Przyciągnięcie nowych ludzi na stronę

Dzięki prowadzeniu bloga na stronie sklepu możemy nieustannie publikować tam nowe treści. W naturalny sposób powoduje to rozrost witryny i powstawanie wielu nowych podstron. Znacznie zwiększa się dzięki temu szansa na to, że ktoś trafi na stronę sklepu – nawet jeśli w Google szukał jedynie artykułu na dany temat. Liczba odwiedzin sklepu dzięki własnemu blogowi systematycznie rośnie. Oczywiście, wiąże się to automatycznie z lepszą pozycją w wyszukiwarkach internetowych. Większa ilość wartościowych podstron to również ogromne możliwości w wewnętrznym linkowaniu. Tej właśnie kwestii warto się tu przyjrzeć szczególnie dokładnie, bowiem ma ona ogromny wpływ na siłę strony w wyszukiwarkach. O ile nie powinniśmy dodawać oczywiście linków na siłę gdzie tylko możemy, o tyle warto zaplanować całą treść bloga w taki sposób, aby większość pod stron była ze sobą powiązana. Umiejętne linkowanie wewnętrzne zwiększa również ruch na stronie.

Darmowa reklama ze strony czytelników

W internecie wszystkie treści rozchodzą się bardzo szybko. Kiedy tylko pojawia się coś zabawnego, od razu wiedzą o tym między innymi użytkownicy wielkich portali społecznościowych. Podobnie wygląda sprawa w przypadku jakichkolwiek wartościowych treści. Wielu czytelników na pewno z chęcią podzieli się ze swoimi znajomymi artykułem, który uważają za faktycznie dobry. W końcu udostępnienie czegoś takiego na Facebooku to żaden wysiłek. Dla właściciela bloga i sklepu każde takie udostępnienie jest jednak na wagę złota. Ogromnie zwiększa to zasięg i pozwala na dotarcie do bardzo wielu nowych internautów. Jest to w zasadzie darmowa i niesamowicie skuteczna reklama.

Komentarze użytkowników

Wielu ludzi obawia się nieprzychylnych komentarzy ze strony użytkowników. Z jednej strony blog i wpisy pod każdym artykułem mogą być ciekawym forum do wymiany opinii z klientami, ale z drugiej – wszyscy wiemy, jak wygląda czasami poziom internetowych dyskusji. Faktycznie, warto zadbać o odpowiednią moderację komentarzy i usuwanie tych, które zawierają niestosowne i obraźliwe treści. Z drugiej strony absolutnie nie możemy obawiać się tych negatywnych komentarzy. Nie każdy klient mus być w pełni przychylnie nastawiony do naszej oferty, a jeśli wyraża to w sposób merytoryczny i kulturalny, to powinniśmy podjąć z nim dyskusję. Nie chodzi zresztą jedynie o kwestie związane z samą ofertą, ale również całą dziedziną, której poświęcony jest blog. Wartościowe komentarze przynoszą nam mnóstwo korzyści. Blog zyskuje nową treść, która również wiele do niego wnosi. Sami możemy sporo się dzięki nim nauczyć i spojrzeć na pewne problemy z innej strony. Oprócz tego, ponownie, taka dodatkowa treść wzmacnia naszą pozycję w wyszukiwarkach internetowych. Z drugiej strony, jest to dobry sposób na lepsze poznanie swoich klientów oraz charakterystyki naszej grupy docelowej. Im więcej będziemy rozmawiali z ludźmi tym więcej będziemy wiedzieli na temat ich potrzeb oraz problemów. Takie informacje często są bezcenne dla firmy, która chce stale ulepszać swoją ofertę i lepiej dopasowywać ją do oczekiwań innych.

Budowa wizerunku

Jeśli blog jest naprawdę dobry i zawiera treści na wysokim poziomie, to stanie się on narzędziem do budowania wizerunku firmy fachowej i dobrze zorientowanej w branży, w której działa. Klienci siłą rzeczy znacznie bardziej ufają takiej marce i o wiele chętniej wybierają właśnie jej ofertę. Oczywiście, zdobycie tak dużego uznania nie jest łatwe. Musimy być pewni, że faktycznie znamy się na tym, co piszemy. Na takie blogi mogą wchodzić zarówno osoby, które nie orientują się dobrze w temacie i szukają pomocy jak i bardziej doświadczeni użytkownicy.

Przyciski Call to Action (CTA)

Przyciski Call to Action to świetne narzędzie, dzięki któremu możemy w dużym stopniu pokierować krokami użytkowników na naszym blogu. Znacznie zwiększa to konwersję, bowiem internauci sami udają się wówczas do miejsca, do którego chcemy – czyli od artykułów blogowych do naszego sklepu lub oferty. Jak zawsze, również tutaj istotne jest umiejętne rozmieszczenie takich elementów. Przyciski CTA mogą znajdować się w różnych miejscach, zarówno w samym tekście jak i elementach takich jak nagłówki.

Przybliżenie produktu klientom

Blog firmowy to miejsce, w którym mimo wszystko możemy pozwolić sobie na nieco mniej formalny i bliższy kontakt z klientami. Jest to platforma, w której możemy opowiedzieć bardzo wiele na temat swojej oferty, usług oraz sposobu, w jaki działamy. Takie zbliżenie pomiędzy firmą a klientem zawsze działa bardzo korzystnie. W ramach bloga można na przykład prezentować klientom to, jak wygląda nasza codzienne praca. Warto pokazać firmę „od środka” i przedstawić chociażby proces realizacji zamówień.

Reklama w treści bloga

Poradniki i teksty mające pomóc klientowi w podjęciu konkretnej decyzji często są podstawą treści bloga. Nie w każdym przypadku sprawdza się to idealnie, w większości branż poradniki są bardzo cenione. W takich tekstach poradnikowych można w umiejętny i dyskretny sposób reklamować własne produkty lub te rzeczy, które można kupić w naszym sklepie. Jeśli poradnik dotyczy chociażby kosmetyków czy odzieży, to mamy tu ogromne możliwości.

Publikowanie aktualności z życia firmy

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że za pomocą bloga można przybliżyć klientowi naszą firmę. Chodzi również o wszystkie najważniejsze zmiany oraz aktualności, o których chcielibyśmy im wspomnieć. Jeśli w naszej ofercie pojawia się coś nowego czy w kadrach zaszły istotne zmiany, to już jest to ciekawy temat na publikację blogową.

Zacznij pisać bloga!

Podsumowując, blog to doskonałe narzędzie do przyciągania nowych klientów oraz zdobywanie popularności w sieci. Oczywiście, stworzenie naprawdę dobrego i cenionego bloga nie jest proste. Wymaga to czasu i sporego wysiłku w tworzenie treści na faktycznie wysokim poziomie. Niemniej jednak cała włożona w to praca jest inwestycją, która prędzej czy później przyniesie na wielu polach ogromne korzyści.

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: