SEO-PODCAST.PL – W jaki sposób nauczyć się pozycjonowania?

W tym odcinku SEO Podcastu poznasz odpowiedzi na 25 najczęściej zadawanych pytań, które otrzymuję podczas rozmów z klientami w trakcie trwania konsultacji SEO, ale także, które można spotkać na forach dyskusyjnych i w grupach tematycznych związanych z SEO dostępnych w serwisach społecznościowych. Odpowiem na pytania dotyczące audytu SEO i optymalizacji SEO, pozyskiwaniu linków pozycjonujących i monitorowaniu efektów, a także o wyborze odpowiedniej platformy CMS. Opowiem także o podstawowych aspektach związanych z pozycjonowaniem, jak np. czas oczekiwania na efekty lub o zmiennych, które decydują o kosztach prowadzonej kampanii SEO. Nie zabraknie także informacji o copywritingu SEO oraz o sztucznej inteligencji (AI), którą można już wykorzystywać podczas redagowania treści np. na bloga.
Spis treści:
Podcast
Listen to „W jaki sposób nauczyć się pozycjonowania?” on Spreaker.
Wideo

Transkrypcja
- Jakie książki o SEO i magazyny o marketingu warto czytać?
- Jakie kursy SEO i webinary SEO warto oglądać?
- Na jakich konferencjach i szkoleniach SEO warto uczestniczyć?
W dzisiejszym odcinku SEO Podcastu opowiem Ci o wszelkich możliwościach na rozwijanie umiejętności w SEO. Startujemy!
Planując tematy do poruszenia na kanale mojego SEO Podcastu, chciałem poświęcić jeden z odcinków na temat związany z nauką pozycjonowania i dedykować go osobom, które chcą nie tylko zacząć przygodę z pozycjonowaniem, ale także w dalszym ciągu rozwijać swoją wiedzę na temat wykonywania audytów SEO, optymalizacji, szeroko rozumianego pozyskiwania linków pozycjonujących, tworzenia treści pod SEO, a także analizy i raportowania wyników z prowadzonej kampanii SEO. Zebrałem listę źródeł, które podzieliłem na oddzielne kategorie odpowiadające różnym formom nauki i pozyskiwania najnowszych informacji o SEO, a linki do nich znajdziesz w opisie pod tym filmem. A więc zaczynamy!
Książki o SEO
Jako pierwszy punkt na naszej liście źródeł wiedzy o SEO wybrałem książki, z których warto uczyć się pozycjonowania. Za ich pomocą zdobędziesz teorię, która pozwoli Ci „wejść w temat” i przygotuje Cię do zadań praktycznych, bez których nie ma możliwości nauki SEO.
W przypadku książek o SEO mógłbym polecam zajrzeć do księgarni internetowej pod adresem: https://seopdcstl.ink/3CJ4K6P – w której znajdziesz wartościowe książki o SEO. Wiele z nich znajdziesz także w wersji fizycznej w salonach Empiku w całej Polsce.
Wśród pozycji dotyczących pozycjonowania w księgarni Helion znajdziesz dwie książki mojego autorstwa. Abyś mógł je szybko znaleźć, wejdź pod adres: http://seo-ksiazka.pl
Chciałbym także polecić dwie książki o SEO, które zostały wydane zupełnie niezależnie. Pomimo że nazywają się niemal identycznie, to należą do dwóch różnych autorów i są napisane w dwóch różnych językach.
Są to:
- SEO Playbook” – książka napisana przez Sławomira Czajkowskiego – właściciela agencji SEO KS.pl – jego książka doczekała się już drugiego wydania i zamówisz ją pod adresem: https://seopdcstl.ink/3rL5XEe
- „The SEO Playbook” – książka napisana w j. angielskim przez Tomasza Rudzkiego – pracującego na stanowisku „Head of SEO” w agencji „Onely”, którą zamówisz pod adresem: https://seopdcstl.ink/3Cl6QZi
Linki do wszystkich wymienionych książek znajdziesz w opisie pod tym filmem.
Prasa o SEO
Jeśli lubisz zasięgać informacji z treści drukowanej, poza książkami SEO dostępne są także magazyny, które również czytam i chciałbym Ci polecić. Większość z nich jest również dostępna w salonach Empiku w wersji drukowanej, ale możesz je zakupić także w tzw. cyfrze.
Należą do nich:
- magazyn Marketer+ – https://seopdcstl.ink/3fLw632
- magazyn Sprawny.Marketing – https://seopdcstl.ink/3Mjm0me
- magazyn Ecommerce w Praktyce – https://seopdcstl.ink/3MitzK5
- magazyn Online Marketing – https://seopdcstl.ink/3Mnawhz
- magazyn marketing w praktyce – https://seopdcstl.ink/3CjTYCF
Magazyny są możliwe do zakupu zarówno w prenumeracie, jak i w „cyfrze”, a w przypadku zakupu w obydwu wersjach, najczęściej otrzymasz dodatkowy dostęp do szkoleń i webinarów, które organizowane są tylko dla czytelników. Po szczegóły zajrzyj do opisu każdej prenumeraty.
Linki do każdego z magazynów znajdziesz w opisie pod tym filmem.
Polskie i zagraniczne blogi SEO
Jeśli Twoją ulubioną formą nauki jest czytanie, to chętnie zaproponuję Ci kolejny świetny sposób na pozyskiwanie najnowszych informacji na temat pozycjonowania – blogi SEO. Są one kolejnym świetnym sposobem na naukę SEO i zdobywanie informacji w zakresie optymalizacji pod SEO, a także pozyskiwania linków pozycjonujących czy copywritingu SEO. To dzięki nim poszerzysz swoją wiedzę dotyczącą technicznych aspektów optymalizacji i link buildingu.
Listę blogów SEO poleciłem na polskie i zagraniczne, gdyż nie powinieneś ograniczać się jedynie do informacji, które są publikowane w naszym kraju. Zaletą czytania informacji z zagranicznych blogów są newsy na temat aktualizacji algorytmów wyszukiwarki i jej nowych funkcjonalności, które zawsze w pierwszej kolejności są wprowadzane za granicą.
Polskie blogi SEO, które warto czytać to:
- blog mojej agencji SEO – https://seo-www.pl/blog/
- blog narzędzia Senuto – https://seopdcstl.ink/3T6yD6Z
- blog narzędzia Semstorm – https://seopdcstl.ink/3SStpLF
- blog narzędzia MajesticSEO – https://seopdcstl.ink/3eorC2c
- blog Pawła Gontarka (znany w branży jako Zgred) – https://seopdcstl.ink/3TbLLY0
- polski blog firmy Google – https://seopdcstl.ink/3fXa9Ou
Więcej polskich blogów SEO znajdziesz w jednym miejscu – na Planecie SEO (https://seopdcstl.ink/3fZHnx3). Jest to projekt autorstwa Pawła Rabinka z agencji „Redseo”, który ma na celu zebranie w jednym miejscu wpisów pochodzących z polskich blogów SEO.
Z kolei zagraniczne blogi SEO warte polecenia to:
- Search Engine Roundtable – https://seopdcstl.ink/3TstkhZ
- Search Engine Land – https://seopdcstl.ink/3Etqjtp
- blog narzędzia Ahrefs – https://seopdcstl.ink/3MAf4S5
- blog narzędzia Semrush – https://seopdcstl.ink/3CN1gAa
- blog narzędzia Oncrawl – https://seopdcstl.ink/3Eyk8V2
- blog narzędzia Deepcrawl – https://seopdcstl.ink/3fWcIAC
- blog firmy Moz – https://seopdcstl.ink/3CMfTUt
Linki do polskich i zagranicznych blogów SEO znajdziesz w opisie do tego odcinka SEO Podcastu.
Kursy i szkolenia SEO
Nieodłącznym elementem nauki SEO są kursy SEO i szkolenia SEO, które zarówno organizowane w wersji online, jak i offline, czyli bezpośrednio w siedzibie ich organizatora. W przypadku kursów online i szkoleń online powinieneś wypełnić formularz rejestracji i oczekiwać na adres URL z dostępem, który zostanie przesłany za pomocą poczty elektronicznej.
Jeśli zastanawiasz się, która forma nauki będzie dla Ciebie lepsza (online lub offline), to weź pod uwagę podstawowe aspekty związane z kosztami dojazdu i innymi powiązanymi z tym aspektami (jak, chociażby nocleg i wyżywienie). Jeśli nie masz możliwości przyjazdu na miejsce (np. z powodu dużej odległości od organizatora) pozostaną Ci dwie opcje: kurs online lub szkolenie online. No może jeszcze webinar, ale jest to bardziej forma przedstawiająca możliwości wykonania wybranych czynności w SEO, aniżeli bardziej bezpośrednie szkolenie nakierowane na naukę. O webinarach opowiem w dalszej części tego odcinka SEO Podcastu, teraz wróćmy do kursów i szkoleń SEO, a jest ich naprawdę mnóstwo.
W przypadku kursu SEO w wersji online mogę polecić Ci własny kurs SEO, w którym przedstawiam krok po kroku instrukcję użycia aż 32 aplikacji wykorzystywanych na co dzień przez specjalistów SEO. Kurs znajdziesz pod adresem: https://seo-kurs.pl
Jeśli chciałbyś sprawdzić także inne dostępne na rynku kursy SEO, to dostępne są także kursy:
- od Grzegorza Strzelca, czyli „papaSEO” – https://seopdcstl.ink/3Mp9B03
- od Marty Gryszko – https://seopdcstl.ink/3Mjng8W
- od agencji Fox Strategy – https://seopdcstl.ink/3yr2A9i
- od agencji Octamedia – https://seopdcstl.ink/3yuwolm
- od agencji Verseo, który znajdziesz w „Akademii Verseo” – https://seopdcstl.ink/3yuh9sy
Dodatkowo, polecam Ci uwagę na kursy i szkolenia organizowane przez:
- Macieja Lewińskiego – https://seopdcstl.ink/3rHU5Tx
- Karola Dziedzica – https://seopdcstl.ink/3SPoxHb
- magazyn Sprawny.Marketing – https://seopdcstl.ink/3VfLpkQ oraz https://seopdcstl.ink/3TciQ5U
- magazyn Marketer+: https://seopdcstl.ink/3fLgDjs oraz https://seopdcstl.ink/3Cf3Mha
- agencję Deva Group: https://seopdcstl.ink/3erkguB
- zagraniczny serwis szkoleniowy Udemy: https://seopdcstl.ink/3Cm1tsE
- polski serwis szkoleniowy Strefa Kursów: https://seopdcstl.ink/3CMnq5B
Linki do wszystkich wymienionych kursów SEO i szkoleń SEO znajdziesz w opisie pod tym filmem.
Webinary SEO
Webinary organizowane przez agencje SEO pozwalają na uzupełnienie informacji, które powinieneś zdobyć z podstawowych źródeł nauki, jakimi są książki, prasa, a także kursy i szkolenia SEO. Ich przewagą jest przede wszystkim cena (gdyż są darmowe), a także czas ich trwania (a wynosi on maksymalnie dwie godziny). Dodatkowo są rejestrowane, a ich zapis jest często udostępniany na kanale organizatora w serwisie YouTube, dzięki czemu, jeśli nie będziesz mógł z jakiegoś powodu w nich uczestniczyć, to będziesz mógł je obejrzeć w dowolnym momencie.
Webinary organizowane są przez:
- agencję Top Online – https://seopdcstl.ink/3VeDcNV
- agencję Deva Group – https://seopdcstl.ink/3VfMadG
- agencję Verseo – https://seopdcstl.ink/3fVSqHr
- agencję Sempai – https://seopdcstl.ink/3MiB8jS
- Akademię Marketingu – https://seopdcstl.ink/3rKCjyY
- magazyn Marketer+ – https://seopdcstl.ink/3ywpgoy
- magazyn Sprawny.Marketing – https://seopdcstl.ink/3VfLpkQ
- narzędzie Semstorm – https://seopdcstl.ink/3yx4wgx
- platformę artykułów sponsorowanych „Whitepress” – https://seopdcstl.ink/3CMShiz
- platformę artykułów sponsorowanych „Linkhouse” – https://seopdcstl.ink/3CLkfej
Linki do wszystkich wymienionych firm, które organizują webinary znajdziesz także w opisie pod tym filmem.
Kanały SEO na YouTube
Podczas nauki pozycjonowania warto na bieżąco oglądać materiały wideo w serwisie YouTube, które są publikowane na kanałach związanych z SEO. Jest to jedno z najlepszych sposobów na pozyskiwanie informacji np. o nowościach z branży, zmianach i aktualizacjach algorytmów wyszukiwarki Google, a także o nowych funkcjach narzędzi SEO, które wspomogą Twoją naukę, a w przyszłości pracę. Filmy o pozycjonowaniu rozwiną Twoje umiejętności związane z pozycjonowaniem i optymalizacją pod SEO, a także z szeroko rozumianym copywritingiem SEO.
Polskie kanały na YouTube, które mogę Ci polecić, to:
- Senuto – https://seopdcstl.ink/3EBfdmh
- Semstorm – https://seopdcstl.ink/3CjVCEl
- PaqStudio – https://seopdcstl.ink/3RRHLeb
- Top Online – https://seopdcstl.ink/3SSSOoL
- Grupa Icea – https://seopdcstl.ink/3RQAkUx
- Projekt Marketing – https://seopdcstl.ink/3fYMMEf
- MrOptim – https://seopdcstl.ink/3STg9q8
- Paweł Gontarek (Zgred) – https://seopdcstl.ink/3SRIYDy
- Grzegorz Wrzeszcz – https://seopdcstl.ink/3EBfCoN
- Przemysław Szczygłowski – https://seopdcstl.ink/3EqZGVY
Z kolei zagraniczne kanały na YouTube warte polecenia to:
- Ahrefs – https://seopdcstl.ink/3S5iNbr
- Majestic – https://seopdcstl.ink/3Eudb78
- Surfer – https://seopdcstl.ink/3ywq4K6
- Semrush – https://seopdcstl.ink/3MAhct3
- Neil Patel – https://seopdcstl.ink/3ErDX05
Linki do wszystkich kanałów SEO w serwisie YouTube znajdziesz w opisie.
Podcasty SEO
Nie samymi materiałami wideo człowiek żyje 😉 Warto także wrzucić na słuchawki ciekawe podcasty, które uzupełnią Twoją bibliotekę z książkami, prasą, a także kursami SEO. Polecam Ci je ze względu na pewien istotny fakt. Gospodarze podcastów o SEO bardzo często zapraszają do wspólnej rozmowy specjalistów z branży SEO, którzy zajmują się pozycjonowaniem na co dzień i mają bardzo duże doświadczenie w pracy nad serwisami z wielu różnych branż. W związku z licznymi odcinkami będziesz mógł posłuchać o sposobach rozwiązywania problemów związanych z optymalizacją serwisów pod pozycjonowanie, pozyskiwania linków pozycjonujących czy chociażby o codziennych problemach, które napotykają agencje SEO podczas współpracy z różnymi klientami.
Podcasty, na które powinieneś zwrócić uwagę to:
- Nienazwany Podcast Damiana Sałkowskiego – https://seopdcstl.ink/3MkitUC
- SEO Fridays Podcast (Dawid Medwediuk) – https://seopdcstl.ink/3T8Y5bw
- podcast SEO agencji 4PEOPLE – https://seopdcstl.ink/3VskLFE
- Zapytaj o SEO (Grupa Icea) – https://seopdcstl.ink/3T5UhaO
- Dziennik Budowy Firmy (Fox Strategy) – https://seopdcstl.ink/3Cm2ZLm
- Pełną Parą (Fabryka Marketingu) – https://seopdcstl.ink/3rL9jqO
- Treściwy Podcast (Marcin Cichocki) – https://seopdcstl.ink/3rIk7pF
- Prosto o SEO (Silence!) – https://seopdcstl.ink/3SSTVoe
- Verseo – https://seopdcstl.ink/3CjWJ6Z
Linki do wszystkich podcastów o SEO zebrałem w opisie pod tym filmem.
Newslettery o SEO
W celu uzupełnienia swojej nauki pozycjonowania powinieneś być na bieżąco w tej branży. Wciąż idealnym sposobem na pozyskiwanie informacji o nowościach związanych z pozycjonowaniem są newslettery.
Polecam Ci zapisanie się na newslettery od:
- Jakuba Sawy – https://seopdcstl.ink/3CnlDCB
- Paq Studio – https://seopdcstl.ink/3VgGWyo
- Top Online – https://seopdcstl.ink/3CJ8Fk3
- Deva Group – https://seopdcstl.ink/3elSIXI
- Delante – https://seopdcstl.ink/3RQYTkj
- Semahead – https://seopdcstl.ink/3Ew3jtz
- NowyMarketing – https://seopdcstl.ink/3efCPCd
- Marketer+ – https://seopdcstl.ink/3ClaQJi
Linki, które umożliwią Ci zapisanie się do tych newsletterów znajdziesz w opisie pod tym filmem.
Festiwale, konferencje i barcampy SEO
Nic nie zastąpi możliwości pozyskiwania wiedzy „na żywo”, którą otrzymasz jedynie meldując osobiście na festiwalach SEO, konferencjach SEO i na barcampach SEO, na których spotkasz wielu specjalistów SEO i posłuchasz co mają do powiedzenia na swoich prelekcjach.
Do wydarzeń organizowanych w Polsce warto zaliczyć:
- eTradeShow – https://seopdcstl.ink/3rIeebZ
- Mobile Trends – https://seopdcstl.ink/3ViWpOe
- Kulturalnie o SEO – https://seopdcstl.ink/3Esr9Xn
- Targi e-Handlu – https://seopdcstl.ink/3SUj1Di
- SEO & Content Camp – https://seopdcstl.ink/3yv5slL
- SEO Rejs – https://seopdcstl.ink/3SPrebL
- I Love Marketing – https://seopdcstl.ink/3eoRcDZ
- semKRK – https://seopdcstl.ink/3SRYhfg
- SEO Poland Conference – https://seopdcstl.ink/3Ml5Fxm
- Festiwal SEO – https://seopdcstl.ink/3g106Z6
Jeśli będziesz zainteresowany danym wydarzeniem, to w opisie znajdziesz do nich linki.
Dodatkowe formy nauki pozycjonowania
Jeśli myślisz, że wyczerpałem już wszystkie możliwości na naukę pozycjonowania, to muszę Cię zaskoczyć – pozostały jeszcze trzy źródła, z których możesz pozyskać wiedzę na temat SEO.
Należą do nich:
- grupy SEO na Facebooku, np. SEO/SEM Polska – jest to największa grupa na Facebooku, która skupia użytkowników z całej Polski. Znajdziesz w niej odpowiedzi na dużą ilość pytań związanych z pozycjonowaniem, a wśród uczestników specjalistów z całego kraju;
- fanpage na Facebooku i Instagramie prowadzone przez agencje SEO z całej Polski – większość agencji prowadzi swoje kanały także w serwisach społecznościowych, za pomocą których dzieli się różnymi ciekawymi informacjami z branży SEO;
- staż lub praktyki w agencjach SEO – czyli nieodłączny element każdej nauki SEO związanej z praktyką, która jest niezbędna i obowiązkowa w trakcie nauki pozycjonowania, optymalizacji i strategii link buildingu.
Przejdźmy do podsumowania naszego odcinka SEO Podcastu.
Przedstawiłem Ci najciekawsze sposoby na naukę pozycjonowania, a należą do nich:
- książki i prasa o SEO;
- blogi SEO;
- kursy i szkolenia SEO;
- webinary dotyczące pozycjonowania;
- filmy na YouTube dotyczące pozycjonowania;
- podcasty SEO;
- newslettery dotyczące pozycjonowania;
- festiwale, konferencje i barcampy SEO;
- grupy i fanpage w serwisach społecznościowych;
- staż i praktyki w agencjach SEO.
A może znasz jeszcze inny ciekawy sposób na naukę pozycjonowania? Daj koniecznie o tym znać w komentarzu!
Mam nadzieję, że mogłem zaciekawić Cię którymś ze sposobów na rozwijanie swojej wiedzy o SEO. A może jesteś na początku swojej nauki i szukasz swojego ulubionego sposobu na zdobywanie wiedzy o pozycjonowaniu? Daj znać w komentarzu, która forma nauki przypadła Ci do gustu!
Jeśli spodobał Ci się ten odcinek SEO Podcastu, to kliknij łapkę w górę i zasubskrybuj ten kanał, abyś otrzymywał od serwisu YouTube powiadomienia o kolejnych odcinkach, a jeśli słuchasz mnie na platformie podcastowej, to zasubskrybuj ten kanał.
Zapraszam Cię również do moich autorskich książek o SEO oraz do autorskiego kursu SEO, w którym w praktyczny sposób uczę pozycjonowania z wykorzystaniem specjalistycznych i popularnych aplikacji SEO. W opisie pod tym filmem znajdziesz linki do wymienionych materiałów.
Dziękuję Ci za wysłuchanie tego odcinka w formie podcastu lub obejrzenie go w formie wideo w serwisie YouTube i oczywiście zapraszam Cię do pozostałych odcinków SEO Podcastu.
Do zobaczenia lub usłyszenia w kolejnym odcinku, cześć! 🙂
Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!