SEO-PODCAST.PL – W jaki sposób nauczyć się pozycjonowania?

SEO-PODCAST.PL – W jaki sposób nauczyć się pozycjonowania?

W jaki sposób nauczyć się pozycjonowania?

W tym odcinku SEO Podcastu poznasz odpowiedzi na 25 najczęściej zadawanych pytań, które otrzymuję podczas rozmów z klientami w trakcie trwania konsultacji SEO, ale także, które można spotkać na forach dyskusyjnych i w grupach tematycznych związanych z SEO dostępnych w serwisach społecznościowych. Odpowiem na pytania dotyczące audytu SEO i optymalizacji SEO, pozyskiwaniu linków pozycjonujących i monitorowaniu efektów, a także o wyborze odpowiedniej platformy CMS. Opowiem także o podstawowych aspektach związanych z pozycjonowaniem, jak np. czas oczekiwania na efekty lub o zmiennych, które decydują o kosztach prowadzonej kampanii SEO. Nie zabraknie także informacji o copywritingu SEO oraz o sztucznej inteligencji (AI), którą można już wykorzystywać podczas redagowania treści np. na bloga.

Spis treści:

Podcast

Listen to „W jaki sposób nauczyć się pozycjonowania?” on Spreaker.

Wideo

YouTube video

Transkrypcja

 • Jakie książki o SEO i magazyny o marketingu warto czytać?
 • Jakie kursy SEO i webinary SEO warto oglądać?
 • Na jakich konferencjach i szkoleniach SEO warto uczestniczyć?

W dzisiejszym odcinku SEO Podcastu opowiem Ci o wszelkich możliwościach na rozwijanie umiejętności w SEO. Startujemy!

Planując tematy do poruszenia na kanale mojego SEO Podcastu, chciałem poświęcić jeden z odcinków na temat związany z nauką pozycjonowania i dedykować go osobom, które chcą nie tylko zacząć przygodę z pozycjonowaniem, ale także w dalszym ciągu rozwijać swoją wiedzę na temat wykonywania audytów SEO, optymalizacji, szeroko rozumianego pozyskiwania linków pozycjonujących, tworzenia treści pod SEO, a także analizy i raportowania wyników z prowadzonej kampanii SEO. Zebrałem listę źródeł, które podzieliłem na oddzielne kategorie odpowiadające różnym formom nauki i pozyskiwania najnowszych informacji o SEO, a linki do nich znajdziesz w opisie pod tym filmem. A więc zaczynamy!

Książki o SEO

Jako pierwszy punkt na naszej liście źródeł wiedzy o SEO wybrałem książki, z których warto uczyć się pozycjonowania. Za ich pomocą zdobędziesz teorię, która pozwoli Ci „wejść w temat” i przygotuje Cię do zadań praktycznych, bez których nie ma możliwości nauki SEO.

W przypadku książek o SEO mógłbym polecam zajrzeć do księgarni internetowej pod adresem: https://seopdcstl.ink/3CJ4K6P – w której znajdziesz wartościowe książki o SEO. Wiele z nich znajdziesz także w wersji fizycznej w salonach Empiku w całej Polsce.

Wśród pozycji dotyczących pozycjonowania w księgarni Helion znajdziesz dwie książki mojego autorstwa. Abyś mógł je szybko znaleźć, wejdź pod adres: http://seo-ksiazka.pl

Chciałbym także polecić dwie książki o SEO, które zostały wydane zupełnie niezależnie. Pomimo że nazywają się niemal identycznie, to należą do dwóch różnych autorów i są napisane w dwóch różnych językach.

Są to:

 • SEO Playbook” – książka napisana przez Sławomira Czajkowskiego – właściciela agencji SEO KS.pl – jego książka doczekała się już drugiego wydania i zamówisz ją pod adresem: https://seopdcstl.ink/3rL5XEe
 • „The SEO Playbook” – książka napisana w j. angielskim przez Tomasza Rudzkiego – pracującego na stanowisku „Head of SEO” w agencji „Onely”, którą zamówisz pod adresem: https://seopdcstl.ink/3Cl6QZi

Linki do wszystkich wymienionych książek znajdziesz w opisie pod tym filmem.

Prasa o SEO

Jeśli lubisz zasięgać informacji z treści drukowanej, poza książkami SEO dostępne są także magazyny, które również czytam i chciałbym Ci polecić. Większość z nich jest również dostępna w salonach Empiku w wersji drukowanej, ale możesz je zakupić także w tzw. cyfrze.

Należą do nich:

Magazyny są możliwe do zakupu zarówno w prenumeracie, jak i w „cyfrze”, a w przypadku zakupu w obydwu wersjach, najczęściej otrzymasz dodatkowy dostęp do szkoleń i webinarów, które organizowane są tylko dla czytelników. Po szczegóły zajrzyj do opisu każdej prenumeraty.

Linki do każdego z magazynów znajdziesz w opisie pod tym filmem.

Polskie i zagraniczne blogi SEO

Jeśli Twoją ulubioną formą nauki jest czytanie, to chętnie zaproponuję Ci kolejny świetny sposób na pozyskiwanie najnowszych informacji na temat pozycjonowania – blogi SEO. Są one kolejnym świetnym sposobem na naukę SEO i zdobywanie informacji w zakresie optymalizacji pod SEO, a także pozyskiwania linków pozycjonujących czy copywritingu SEO. To dzięki nim poszerzysz swoją wiedzę dotyczącą technicznych aspektów optymalizacji i link buildingu.

Listę blogów SEO poleciłem na polskie i zagraniczne, gdyż nie powinieneś ograniczać się jedynie do informacji, które są publikowane w naszym kraju. Zaletą czytania informacji z zagranicznych blogów są newsy na temat aktualizacji algorytmów wyszukiwarki i jej nowych funkcjonalności, które zawsze w pierwszej kolejności są wprowadzane za granicą.

Polskie blogi SEO, które warto czytać to:

Więcej polskich blogów SEO znajdziesz w jednym miejscu – na Planecie SEO (https://seopdcstl.ink/3fZHnx3). Jest to projekt autorstwa Pawła Rabinka z agencji „Redseo”, który ma na celu zebranie w jednym miejscu wpisów pochodzących z polskich blogów SEO.

Z kolei zagraniczne blogi SEO warte polecenia to:

Linki do polskich i zagranicznych blogów SEO znajdziesz w opisie do tego odcinka SEO Podcastu.

Kursy i szkolenia SEO

Nieodłącznym elementem nauki SEO są kursy SEO i szkolenia SEO, które zarówno organizowane w wersji online, jak i offline, czyli bezpośrednio w siedzibie ich organizatora. W przypadku kursów online i szkoleń online powinieneś wypełnić formularz rejestracji i oczekiwać na adres URL z dostępem, który zostanie przesłany za pomocą poczty elektronicznej.

Jeśli zastanawiasz się, która forma nauki będzie dla Ciebie lepsza (online lub offline), to weź pod uwagę podstawowe aspekty związane z kosztami dojazdu i innymi powiązanymi z tym aspektami (jak, chociażby nocleg i wyżywienie). Jeśli nie masz możliwości przyjazdu na miejsce (np. z powodu dużej odległości od organizatora) pozostaną Ci dwie opcje: kurs online lub szkolenie online. No może jeszcze webinar, ale jest to bardziej forma przedstawiająca możliwości wykonania wybranych czynności w SEO, aniżeli bardziej bezpośrednie szkolenie nakierowane na naukę. O webinarach opowiem w dalszej części tego odcinka SEO Podcastu, teraz wróćmy do kursów i szkoleń SEO, a jest ich naprawdę mnóstwo.

W przypadku kursu SEO w wersji online mogę polecić Ci własny kurs SEO, w którym przedstawiam krok po kroku instrukcję użycia aż 32 aplikacji wykorzystywanych na co dzień przez specjalistów SEO. Kurs znajdziesz pod adresem: https://seo-kurs.pl

Jeśli chciałbyś sprawdzić także inne dostępne na rynku kursy SEO, to dostępne są także kursy:

Dodatkowo, polecam Ci uwagę na kursy i szkolenia organizowane przez:

Linki do wszystkich wymienionych kursów SEO i szkoleń SEO znajdziesz w opisie pod tym filmem.

Webinary SEO

Webinary organizowane przez agencje SEO pozwalają na uzupełnienie informacji, które powinieneś zdobyć z podstawowych źródeł nauki, jakimi są książki, prasa, a także kursy i szkolenia SEO. Ich przewagą jest przede wszystkim cena (gdyż są darmowe), a także czas ich trwania (a wynosi on maksymalnie dwie godziny). Dodatkowo są rejestrowane, a ich zapis jest często udostępniany na kanale organizatora w serwisie YouTube, dzięki czemu, jeśli nie będziesz mógł z jakiegoś powodu w nich uczestniczyć, to będziesz mógł je obejrzeć w dowolnym momencie.

Webinary organizowane są przez:

Linki do wszystkich wymienionych firm, które organizują webinary znajdziesz także w opisie pod tym filmem.

Kanały SEO na YouTube

Podczas nauki pozycjonowania warto na bieżąco oglądać materiały wideo w serwisie YouTube, które są publikowane na kanałach związanych z SEO. Jest to jedno z najlepszych sposobów na pozyskiwanie informacji np. o nowościach z branży, zmianach i aktualizacjach algorytmów wyszukiwarki Google, a także o nowych funkcjach narzędzi SEO, które wspomogą Twoją naukę, a w przyszłości pracę. Filmy o pozycjonowaniu rozwiną Twoje umiejętności związane z pozycjonowaniem i optymalizacją pod SEO, a także z szeroko rozumianym copywritingiem SEO.

Polskie kanały na YouTube, które mogę Ci polecić, to:

Z kolei zagraniczne kanały na YouTube warte polecenia to:

Linki do wszystkich kanałów SEO w serwisie YouTube znajdziesz w opisie.

Podcasty SEO

Nie samymi materiałami wideo człowiek żyje 😉 Warto także wrzucić na słuchawki ciekawe podcasty, które uzupełnią Twoją bibliotekę z książkami, prasą, a także kursami SEO. Polecam Ci je ze względu na pewien istotny fakt. Gospodarze podcastów o SEO bardzo często zapraszają do wspólnej rozmowy specjalistów z branży SEO, którzy zajmują się pozycjonowaniem na co dzień i mają bardzo duże doświadczenie w pracy nad serwisami z wielu różnych branż. W związku z licznymi odcinkami będziesz mógł posłuchać o sposobach rozwiązywania problemów związanych z optymalizacją serwisów pod pozycjonowanie, pozyskiwania linków pozycjonujących czy chociażby o codziennych problemach, które napotykają agencje SEO podczas współpracy z różnymi klientami.

Podcasty, na które powinieneś zwrócić uwagę to:

Linki do wszystkich podcastów o SEO zebrałem w opisie pod tym filmem.

Newslettery o SEO

W celu uzupełnienia swojej nauki pozycjonowania powinieneś być na bieżąco w tej branży. Wciąż idealnym sposobem na pozyskiwanie informacji o nowościach związanych z pozycjonowaniem są newslettery.

Polecam Ci zapisanie się na newslettery od:

Linki, które umożliwią Ci zapisanie się do tych newsletterów znajdziesz w opisie pod tym filmem.

Festiwale, konferencje i barcampy SEO

Nic nie zastąpi możliwości pozyskiwania wiedzy „na żywo”, którą otrzymasz jedynie meldując osobiście na festiwalach SEO, konferencjach SEO i na barcampach SEO, na których spotkasz wielu specjalistów SEO i posłuchasz co mają do powiedzenia na swoich prelekcjach.

Do wydarzeń organizowanych w Polsce warto zaliczyć:

Jeśli będziesz zainteresowany danym wydarzeniem, to w opisie znajdziesz do nich linki.

Dodatkowe formy nauki pozycjonowania

Jeśli myślisz, że wyczerpałem już wszystkie możliwości na naukę pozycjonowania, to muszę Cię zaskoczyć – pozostały jeszcze trzy źródła, z których możesz pozyskać wiedzę na temat SEO.

Należą do nich:

 • grupy SEO na Facebooku, np. SEO/SEM Polska – jest to największa grupa na Facebooku, która skupia użytkowników z całej Polski. Znajdziesz w niej odpowiedzi na dużą ilość pytań związanych z pozycjonowaniem, a wśród uczestników specjalistów z całego kraju;
 • fanpage na Facebooku i Instagramie prowadzone przez agencje SEO z całej Polski – większość agencji prowadzi swoje kanały także w serwisach społecznościowych, za pomocą których dzieli się różnymi ciekawymi informacjami z branży SEO;
 • staż lub praktyki w agencjach SEO – czyli nieodłączny element każdej nauki SEO związanej z praktyką, która jest niezbędna i obowiązkowa w trakcie nauki pozycjonowania, optymalizacji i strategii link buildingu.

 
Przejdźmy do podsumowania naszego odcinka SEO Podcastu.

Przedstawiłem Ci najciekawsze sposoby na naukę pozycjonowania, a należą do nich:

 • książki i prasa o SEO;
 • blogi SEO;
 • kursy i szkolenia SEO;
 • webinary dotyczące pozycjonowania;
 • filmy na YouTube dotyczące pozycjonowania;
 • podcasty SEO;
 • newslettery dotyczące pozycjonowania;
 • festiwale, konferencje i barcampy SEO;
 • grupy i fanpage w serwisach społecznościowych;
 • staż i praktyki w agencjach SEO.

A może znasz jeszcze inny ciekawy sposób na naukę pozycjonowania? Daj koniecznie o tym znać w komentarzu!

Mam nadzieję, że mogłem zaciekawić Cię którymś ze sposobów na rozwijanie swojej wiedzy o SEO. A może jesteś na początku swojej nauki i szukasz swojego ulubionego sposobu na zdobywanie wiedzy o pozycjonowaniu? Daj znać w komentarzu, która forma nauki przypadła Ci do gustu!

Jeśli spodobał Ci się ten odcinek SEO Podcastu, to kliknij łapkę w górę i zasubskrybuj ten kanał, abyś otrzymywał od serwisu YouTube powiadomienia o kolejnych odcinkach, a jeśli słuchasz mnie na platformie podcastowej, to zasubskrybuj ten kanał.

Zapraszam Cię również do moich autorskich książek o SEO oraz do autorskiego kursu SEO, w którym w praktyczny sposób uczę pozycjonowania z wykorzystaniem specjalistycznych i popularnych aplikacji SEO. W opisie pod tym filmem znajdziesz linki do wymienionych materiałów.

Dziękuję Ci za wysłuchanie tego odcinka w formie podcastu lub obejrzenie go w formie wideo w serwisie YouTube i oczywiście zapraszam Cię do pozostałych odcinków SEO Podcastu.

Do zobaczenia lub usłyszenia w kolejnym odcinku, cześć! 🙂

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:
Kategoria:

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: