Jak pozycjonować motoryzacyjny sklep internetowy?

Jak pozycjonować motoryzacyjny sklep internetowy?

Jak pozycjonować motoryzacyjny sklep internetowy?

Pozycjonowanie motoryzacyjnego sklepu internetowego jest procesem złożonym i wieloetapowym, który wymaga odpowiedniej strategii oraz wielu narzędzi. Posiadanie dobrze zoptymalizowanego sklepu internetowego tego typu, to klucz do osiągnięcia sukcesu w sprzedaży online. Sprawdźmy zatem jak pozycjonować motoryzacyjny sklep internetowy, na co zwrócić szczególną uwagę i jak zyskać przewagę nad konkurencją!

Pozycjonowanie motoryzacyjnego sklepu internetowego – wyzwania

Pozycjonowanie motoryzacyjnego sklepu internetowego niesie ze sobą szereg specyficznych wyzwań, które wynikają zarówno z charakterystyki rynku, jak i specyficznych wymagań technicznych.

Jednym z głównych problemów jest ogromna konkurencja. Rynek motoryzacyjny jest nasycony wieloma graczami – od gigantów e-commerce po mniejsze, wyspecjalizowane sklepy, co sprawia, że wyróżnienie się w wynikach wyszukiwania jest trudne. Konkurencja ta przekłada się również na trudność w pozyskiwaniu wartościowych linków zwrotnych, które są kluczowe dla budowania autorytetu sklepu w oczach wyszukiwarek.

Ocena konkurencyjności (KD) frazy "części samochodowe" według Ahrefs to 65/100 (źródło: Google)

Ocena konkurencyjności (KD) frazy „części samochodowe” według Ahrefs to 65/100 (źródło: Google)

Dodatkowo też duża liczba produktów o zbliżonych parametrach wymaga precyzyjnej optymalizacji opisów, aby uniknąć problemu zduplikowanej treści, która może negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie.

Należy też dokładnie określić najważniejsze produkty, na których trzeba skupić się na początku i które będą stanowiły podwaliny pod dalszą ekspansję e-sklepu. Promowanie “wszystkich” produktów przy tak dużej konkurencji na początku nie jest zbyt efektywne.

Pamiętaj, podstawą skutecznego pozycjonowania każdego sklepu internetowego – a zwłaszcza sklepu motoryzacyjnego jest standardowa optymalizacja witryny. Musi być ona responsywna, sprawna techniczne, szybko działać, mieć jasną strukturę, a także regularnie publikowany content. Bez solidnej podstawy szukanie przewag na tym rynku nie będzie zbyt skuteczne.

Strategia podstawowa

Audyt sklepu internetowego to pierwszy i fundamentalny krok w strategii pozycjonowania sklepu motoryzacyjnego. Polega on na dokładnym przeanalizowaniu obecnej sytuacji sklepu, identyfikacji problemów oraz możliwości ulepszeń. Audyt obejmuje zarówno aspekty techniczne, jak i contentowe sklepu. Należy sprawdzić szybkość ładowania sklepu, strukturę URL, obecność i jakość meta tagów, a także ocenę użyteczności na różnych urządzeniach. Wyniki audytu pozwolą na opracowanie planu działań naprawczych i optymalizacyjnych. Często proste poprawienie błędów i dużych ubytków znacząco zmienia stan platformy, na której będziemy pozycjonowali sklep internetowy.

Audyt SEO za pomocą narzędzia Screaming Frog

Audyt SEO za pomocą narzędzia Screaming Frog

Sprawdzenie widoczności w sieci

Kolejnym krokiem jest analiza widoczności sklepu w wynikach wyszukiwania. Należy sprawdzić, pod jakimi frazami kluczowymi sklep jest obecnie widoczny i jakie pozycje zajmuje. Wykorzystanie narzędzi takich jak np. Google Search Console, SEMrush, Ahrefs pozwoli na dokładne określenie, które frazy przynoszą ruch, a które wymagają optymalizacji. Warto również przeanalizować, jak sklep prezentuje się w wynikach wyszukiwania – czy tytuły i opisy są atrakcyjne dla użytkowników i zawierają odpowiednie słowa kluczowe.

Raport z listą wypozycjonowanych fraz dla serwisu Aparts.pl (źródło: Ahrefs)

Raport z listą wypozycjonowanych fraz dla serwisu Aparts.pl (źródło: Ahrefs)

Wybór najważniejszych grup produktowych

W strategii pozycjonowania internetowego sklepu motoryzacyjnego istotne jest skupienie się na najważniejszych grupach produktowych. W przypadku sklepu motoryzacyjnego mogą to być na przykład opony, oleje silnikowe, akcesoria samochodowe czy części zamienne. Skoncentrowanie się na tych kategoriach pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie zasobami i lepsze dopasowanie treści oraz działań marketingowych do potrzeb rynku.

Struktura sklepu powinna być intuicyjna, umożliwiająca łatwe znalezienie poszukiwanych produktów. Ważne jest, aby kategorie były jasno zdefiniowane i logicznie pogrupowane. To nie tylko ułatwi nawigację użytkownikom, ale również pomoże robotom wyszukiwarek lepiej zrozumieć strukturę sklepu. Przejrzyste menu i dobrze zorganizowane kategorie zwiększają użyteczność sklepu i mogą poprawić wskaźniki takie jak czas spędzony w sklepie czy współczynnik konwersji.

Wybranie najważniejszych produktów i ustalenie fraz kluczowych

Po wyborze głównych grup produktowych, kolejnym krokiem jest zidentyfikowanie najważniejszych produktów w każdej z tych kategorii. Dla każdego z tych produktów należy ustalić odpowiednie frazy kluczowe, które najlepiej opisują produkt i są często wyszukiwane przez użytkowników. Frazy te powinny być używane w tytułach, opisach produktów, a także w innych elementach sklepu, takich jak nagłówki czy teksty marketingowe. Dzięki temu produkty będą lepiej widoczne w wynikach wyszukiwania, co zwiększy szanse na sprzedaż.

Ustalenie fraz długiego ogona z numerami seryjnymi produktów

W motoryzacyjnym sklepie internetowym klienci często wyszukują części po numerach seryjnych. Dlatego ważnym elementem strategii SEO jest ustalenie i optymalizacja fraz długiego ogona, które zawierają te numery. Frazy długiego ogona (long-tail keywords) to dłuższe i bardziej szczegółowe frazy kluczowe, które mają mniejszą konkurencję, ale są bardzo precyzyjne i przyciągają użytkowników z konkretnymi potrzebami. Optymalizacja treści pod kątem takich fraz zwiększy szanse na dotarcie do klientów, którzy dokładnie wiedzą, czego szukają.

Widoczność w Google na podstawie numeru części (źródło: Google)

Widoczność w Google na podstawie numeru części (źródło: Google)

Ustalenie konkurencji i analiza ich sklepów internetowych

Aby skutecznie pozycjonować motoryzacyjny sklep internetowy, niezbędne jest dowiedzenie się jak działa konkurencja. Ustalenie głównych konkurentów, a następnie dokładna analiza ich sklepów internetowych, treści oraz kart produktowych pozwoli na zidentyfikowanie ich mocnych, oraz słabych stron. Należy zwrócić uwagę na struktury treści, użyte frazy kluczowe, a także rozwiązania techniczne i UX (user experience). Zebrane informacje posłużą do ulepszenia własnego sklepu, podniesienia jakości treści oraz optymalizacji kart produktowych, co pozwoli wyprzedzić konkurencję.

Porada: branża motoryzacyjna w internecie jest jedną z najpopularniejszych branż e-commerce, gdzie panuje duża konkurencja. Musisz zatem dokładnie kalkulować działania, aby wykonywać je tylko w takim zakresie, który pozwoli zaistnieć w wyszukiwarce. Marnotrawienie sił, budżetu i czasu na elementy, które już działają przynosząc pożądane efekty, nie jest najlepszym pomysłem i zdecydowanie warto przesunąć te możliwości na obszary, gdzie przegrywamy z bezpośrednią konkurencją.

Strategie dodatkowe

Aby osiągnąć sukces w pozycjonowaniu motoryzacyjnego sklepu internetowego, niezbędne jest wdrożenie dodatkowych strategii i czynności, które wzmocnią główne działania SEO. Te strategie obejmują elementy, które pozwalają “zrobić różnicę” i być lepszym od pozostałych konkurentów.

Kompleksowe sprawdzenie linkowania zewnętrznego

Linki zewnętrzne, czyli odnośniki prowadzące do Twojego sklepu z innych witryn, mają ogromne znaczenie dla pozycjonowania. Kompleksowe sprawdzenie linkowania zewnętrznego polega na analizie ilości i jakości linków prowadzących do sklepu. Narzędzia takie jak Ahrefs, Majestic czy Moz mogą pomóc w identyfikacji tych linków oraz ocenie ich wartości. Ważne jest, aby linki pochodziły z wiarygodnych i tematycznie związanych źródeł, co zwiększy autorytet Twojego sklepu w oczach wyszukiwarek.

Ustalenie systemu linkowania wewnętrznego

Efektywne linkowanie wewnętrzne pomaga robotom wyszukiwarek lepiej zrozumieć strukturę sklepów internetowych oraz poprawia nawigację dla użytkowników. System linkowania wewnętrznego powinien obejmować linki między produktami, kategoriami oraz wpisami blogowymi. Na przykład, jeśli masz bloga, możesz w artykułach zamieszczać odnośniki do powiązanych produktów lub kategorii. To zwiększa czas spędzony w sklepie i poprawia wskaźniki takie jak współczynnik odrzuceń. Klienci zainteresowani np. silnikiem chętnie obejrzą konkretne oferty a może też i coś zakupią.

Regularne ale nieszablonowe pozyskiwanie linków dofollow i nofollow

Pozyskiwanie linków powinno być procesem ciągłym i zróżnicowanym. Linki dofollow przekazują autorytet sklepu, podczas gdy linki nofollow są równie ważne dla zróżnicowania profilu linków i zwiększania ruchu.

Regularne, ale nieszablonowe pozyskiwanie linków obejmuje różnorodne działania takie jak:

 • artykuły sponsorowane: publikowanie artykułów na popularnych stronach motoryzacyjnych, które zawierają linki do Twojego sklepu.
 • social media: sygnały społecznościowe z platform takich jak Facebook, Instagram czy Twitter mogą przyciągać ruch i zwiększać widoczność.
 • wizytówki NAP: dodawanie swojej firmy do serwisów NAP może zwiększyć widoczność i autorytet.
 • fora dyskusyjne: aktywne uczestnictwo w forach dyskusyjnych związanych z motoryzacją i udzielanie wartościowych odpowiedzi z linkami do sklepu.

A dokładniej o tym, czym są i jak pozyskiwać linki pozycjonujące przeczytasz i posłuchasz tutaj: SEO-PODCAST.PL – Link building, czyli w jaki sposób i skąd pozyskiwać linki pozycjonujące?

Ustalenie fraz brandowych i ich użycie

Frazami brandowymi są słowa kluczowe związane bezpośrednio z marką Twojego sklepu i markami produktów. Ustalenie i optymalizacja fraz brandowych jest ważna, ponieważ użytkownicy często wyszukują konkretne marki w sektorze motoryzacyjnym. Frazy brandowe powinny być używane w opisach produktów, meta tagach oraz treściach marketingowych. Zwiększa to widoczność marki i buduje jej rozpoznawalność w sieci. Dla nowych produktów warto również tworzyć unikalne frazy brandowe, które pomogą w ich promocji.

Dosprzedaż produktów i optymalizacja user experience

Dosprzedaż produktów (upselling) to technika, która polega na zachęcaniu klientów do zakupu droższych lub bardziej zaawansowanych wersji produktów, które już zamierzają kupić. Można to osiągnąć poprzez prezentowanie powiązanych produktów na kartach produktów, w koszyku zakupowym lub w wiadomościach e-mail.

Optymalizacja user experience (UX) jest istotna dla zwiększenia konwersji, wydłużenia czasu przebywania w sklepie i zadowolenia klientów. Obejmuje ona intuicyjny design sklepu, szybkie ładowanie, łatwość nawigacji czy dostosowanie sklepu do różnych urządzeń. Poprawa UX prowadzi do wyższego poziomu satysfakcji klientów, co może przekładać się na większą lojalność i wyższe wskaźniki sprzedaży.

Jak widzisz pozycjonowanie motoryzacyjnego sklepu internetowego wymaga skoordynowania kilku czynników, by zaistnieć w wyszukiwarce Google. Z uwagi na dużą konkurencję w branży zdecydowanie warto wykonywać wszystkie prace przy witrynie w sposób jakościowy, aby nie musieć wracać do nich w przyszłości a móc skupić się na wyprzedzeniu rywali w Google. Jeśli sam nie masz czasu lub nie potrafisz wykonać jakościowego pozycjonowania sklepu motoryzacyjnego dobrą opcją będzie skorzystanie z pomocy agencji marketingowej, która specjalizuje się w tej branży.

Kilka wskazówek i porad

 1. Łącz kampanie Google Ads i Facebook Ads z działaniami SEO, aby natychmiast zwiększyć ruch w sklepie, gdy strategia SEO zaczyna przynosić efekty.
 2. Umieść na stronie głównej sekcję z bestsellerami i najważniejszymi kategoriami produktowymi, aby ułatwić klientom szybki dostęp do popularnych produktów. To zwiększa szanse na sprzedaż i poprawia nawigację w sklepie.
 3. Załóż i zoptymalizuj wizytówkę Google Moja Firma, aby lokalni klienci mogli łatwo znaleźć Twój sklep w wynikach wyszukiwania i na mapach Google. Regularnie aktualizuj informacje, dodawaj zdjęcia i odpowiadaj na recenzje.
 4. Twórz wartościowe treści związane z branżą motoryzacyjną, takie jak poradniki, recenzje produktów i artykuły techniczne. Promuj te treści za pomocą mediów społecznościowych, e-mail marketingu i linkowania z innych stron, aby zwiększyć ich zasięg i pozycjonowanie.
 5. Twórz unikalne, szczegółowe opisy produktów, które zawierają odpowiednie słowa kluczowe i dostarczają wartościowych informacji dla klientów. Dodawaj wysokiej jakości zdjęcia oraz recenzje użytkowników, aby zwiększyć atrakcyjność oferty i poprawić pozycjonowanie.
 6. Wykorzystaj strategię SEO lokalnego, optymalizując swój sklep internetowy pod kątem lokalnych słów kluczowych i fraz, takich jak „sklep motoryzacyjny miasto”. Umieść swoje dane kontaktowe, godziny otwarcia i lokalizację na stronie, a także zarejestruj się w lokalnych katalogach biznesowych.
 7. Zastosuj schema markup (znaczniki strukturalne), aby ułatwić wyszukiwarkom zrozumienie zawartości Twojego sklepu. Znaczniki takie jak oceny produktów, ceny, dostępność i recenzje mogą poprawić widoczność Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania i zwiększyć wskaźnik klikalności (CTR).

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:
Kategoria:

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: