fbpx

Przekierowanie 301 – czym jest i kiedy z niego korzystać?

Przekierowanie 301 – czym jest i kiedy z niego korzystać?

Przekierowanie 301 może okazać się pomocne w wielu sytuacjach. Przenosząc witrynę z jednego adresu URL na inny, należy podjąć działania, które sprawią, że odwiedzający zostaną przeniesieniu w odpowiednie miejsce. Działanie to nazywa się fachowo przekierowaniem 301.

Artykuł odpowiada na pytania:

  • Co jest przekierowanie 301 i do czego służy?
  • W jaki sposób przekierowanie 301 wpływa na pozycjonowanie?
  • Jak zrobić przekierowanie 301 w pliku .htaccess?

Przekierowanie 301 to podstawa w zakresie utrzymania autorytetu domeny i poprzedniej pozycji w wyszukiwarce internetowej. Narzędzie to umożliwia bezproblemowe przeniesienie odwiedzającego we właściwe miejsce, a także przekazanie wyszukiwarce informacji, że podstrona znajduje się pod innym adresem – działania te można wykonać bez konieczności zmiany URL.

Czym jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 to stałe przekierowanie z jednego adresu URL na drugi. Zarówno użytkownicy, jak i wyszukiwarki zostają automatycznie powiadomieni o przeniesieniu strony. Ponadto przekierowanie 301 gromadzi adresy URL z całej sieci w jednym miejscu, umożliwiając tym samym zaindeksowanie wyszukiwarce internetowej podstron, które bazują na autorytecie domen linkujących do twojej witryny z zewnątrz.

Poniżej umieszczone zostały dwa adresy URL, które – dzięki przekierowaniu 301 – prowadzą do tej samej witryny:

  • seo-www.pl/blog
  • http://seo-www.pl/blog

Użytkownicy, którzy korzystają z tych adresów w celu odwołania się do bloga, zostają automatycznie przekierowani na poprawny adres. Dzięki połączeniu obu adresów w jeden, zachowany został autorytet domeny. Dotyczy to również linków zewnętrznych, które – nie tracąc siły domeny – mogą linkować do pierwszego lub drugiego adresu. Wpisując w przeglądarkę adres www.seo-www.pl/blog z całą pewnością zauważysz, że adres zmieni się ma seo-www.pl – to jest także przekierowanie 301. Jest to standardowe działanie w zakresie optymalizacji SEO, dzięki któremu wszystkie zewnętrzne linki posiadające przedrostek „www” są powiązane z jedną wersją domeny.

Dlaczego konfiguracja przekierowania 301 jest ważna?

Oto najważniejsze powody, dla których warto poprawnie skonfigurować przekierowanie 301:
1. powiązanie wszystkich wersji twojej domeny (http://, www itp.) z jedną główną w celu maksymalnego zwiększenia autorytetu domeny – efektem tych działań jest szansa na wyższe pozycje w wyszukiwarce internetowej;
2. zmiana nazwy adresu URL strony internetowej na inny;
3. przekierowanie ruchu do witryny z innych adresów URL, które należą do tej samej branży.

Przyjrzyjmy się teraz punktowi drugiemu, czyli zmianie nazwy adresu URL strony internetowej. Przekierowanie 301 musi stanowić w tym przypadku integralną część nowej witryny – bez tego strona straci swoją moc i będzie traktowana jako witryna nowo wprowadzona do internetu. Stąd też wniosek, że podczas zmiany domeny przekierowanie 301 nie tylko pozwala zachować moc i autorytet, ale umożliwia przeniesienie odwiedzających w miejsce, do którego powinni docelowo trafić. Brak przekierowania 301 sprawi, że użytkownicy trafią na stronę z błędem 404. Przyjrzyjmy się także punktowi trzeciemu. Nietrudno zauważyć, że wiele marek internetowych nabywa domeny o podobnej nomenklaturze lub branży po to, aby wygenerować większy ruch na stronie, a także przekazać moc zakupionej domeny na główny adres URL. Należy jednak pamiętać, że domeny z tej samej branży nie są rozwiązaniem nowym, lecz posiadają określoną historię w sieci oraz linki zewnętrzne. Jaka jest więc różnica między przekierowaniem stałym (301) a tymczasowym (302)? Przekierowanie 301 – w porównaniu z przekierowaniem tymczasowym (302) – okazuje się znacznie lepsze w zakresie optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe.

Co jest tego przyczyną?

Przekierowanie 301 umożliwia przeniesienie linków z przekierowanej domeny na nową w taki sposób, aby pozycje zostały utrzymane w wyszukiwarce, a ruch organiczny nie został utracony. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których zdecydowanie lepsze jest przekierowanie tymczasowe (302). Jak wiadomo, przekierowanie tymczasowe (302) polega na przeniesieniu domeny a.com do domeny b.com, z zastrzeżeniem, że domena a.com może zmienić kierunek i ponownie wyświetlać swoją treść.

W jakich sytuacjach warto stosować przekierowanie tymczasowe (302)?

  • gdy strona internetowa wymaga wyłącznie przekierowania tymczasowego np. z powodu konserwacji lub aktualizacji;
  • gdy testujemy witrynę pod kątem nowej funkcjonalności lub designu.

Nie zapominaj, że przekierowanie 302 – jak sama nazwa wskazuje – powinno być wykorzystywane tymczasowo, natomiast przekierowanie 301 to rozwiązanie stałe.

Jak poprawnie wykonać przekierowanie 301? Co zrobić, by uniknąć negatywnych skutków działania lub błędów?

Oto kilka wartościowych wskazówek:
1. Zadbaj o poprawne ustawienie przekierowania 301 między wszystkimi wersjami domeny. Celem przekierowania 301 jest przekazania mocy oraz domeny z jednego adresu URL do drugiego mimo tego, że są to dwa różne adresy (np. „http://www. seo-www.pl” oraz „seo-www.pl”). Zwróć uwagę na prawidłową konfigurację przekierowania 301. Jak tego dokonać? Określ główną wersję twojej domeny, a następnie przekieruj pozostałe w taki sposób, aby wskazywały wyłącznie na pierwszą.

Nie przenoś nowej domeny przed ustawieniem przekierowania 301

Przeniesienie nowej domeny powinno być wykonane dopiero po wykonaniu prawidłowych ustawień przekierowania 301 – jeśli działania te zostaną wykonane w odwrotnej kolejności, istnieje duże ryzyko utraty znacznej ilości użytkowników. Może to oznaczać także spadek rankingów, gdyż Google może zaindeksować całą stronę internetową, uznając witrynę za całkowicie nową w sieci. Powrót do poprzednich pozycji może zająć nawet kilka miesięcy, przyczyniając się tym samym do strat w dochodzie. Ustawiając przekierowanie 301 przed migracją można mieć pewność, że nowa strona nie straci ruchu ani pozycji.

W przeważającej większości stosuj przekierowanie 301 zamiast tymczasowego 302

Przekierowanie tymczasowe 302 jest zalecane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku, gdy konieczne jest naprawienie strony lub aktualizacja nowych funkcji.

Wykorzystaj przekierowanie 301 w razie pomyłek

Nikt nie jest nieomylny, pomyłki lub błędy mogą pojawiać się także w nowych adresach URL. Co gorsza, często są one odnajdowane dopiero po pewnym czasie. Efektem tego typu usterek jest to, że nazwa podstrony nie mówi użytkownikom w bezpośredni sposób, czego dotyczy witryna. Zazwyczaj wpis zostaje jednak zaindeksowany w wyszukiwarkach, a w sieci pojawiają się linki prowadzące do danej witryny. Jeśli nie podoba ci się błąd, aczkolwiek nie chcesz tracić dotychczasowych linków, skorzystaj z przekierowania 301 ze starej strony na nową.

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:
Kategoria:

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: