Jak powinna wyglądać odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa?

Jak powinna wyglądać odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa?

Prowadzenie działalności w internecie to nieustanna walka o zdobycie jak największego ruchu na swojej stronie. Zawsze wygrywa tutaj ten, do kogo wyszukiwarki internetowe skierują najwięcej użytkowników. Podstawowym działaniem pozwalającym na odniesienie sukcesu jest zatem pozycjonowanie stron. Jedynie dzięki umiejętnie prowadzonym działaniom tego typu można zbudować mocną pozycję w wyszukiwarkach.

Artykuł odpowiada na pytania:

  • Jak zoptymalizować stronę internetową lub sklep internetowy?
  • Jak dostosować stronę internetową lub sklep internetowy pod pozycjonowanie?
  • Jaki wpływ na pozycjonowanie ma odpowiednia optymalizacja?

Konkurencja jest jednak ogromna. Niezależnie od tego, pod jaką dokładnie frazę i w jakiej tematyce chcemy się pozycjonować, zawsze musimy się liczyć z tym, że istnieje już mnóstwo innych stron podobnych naszej. Z tego powodu trzeba próbować działać na każdym możliwym polu. Każdy, nawet najmniejszy element naszej strony który tylko może być choć minimalnie przez nas ulepszony zasługuje na naszą uwagę. Ogromne znaczenie ma tu w związku z tym optymalizacja strony internetowej. Wielu przedsiębiorców popełnia poważny błąd, nie przykładając zbytniej uwagi do kwestii technicznych związanych z ich stroną. Tymczasem jej płynne działanie i dodatkowe udogodnienia które zapewniają użytkownikowi więcej wygody mają ogromny wpływ na naszą popularność. Przyjrzenie się stronie pod tym kątem i jej odpowiednia optymalizacja może zatem być świetnym narzędziem do walki z konkurencją.

Zapoznaj się ze statystykami SEO

Aby móc skutecznie walczyć z konkurencją, zawsze konieczne jest najpierw jej dokładne poznanie. Możemy zrobić to między innym analizując statystyki SEO konkurencyjnych stron. Informacje takie jak źródło linków zwrotnych, rozmieszczenie nagłówków i wiele innych to bardzo cenna wiedza, która pomoże nam w lepszym zoptymalizowaniu własnej strony. Do pozyskiwania takich informacji możemy korzystać z szeregu narzędzi. Jeśli zależy nam na faktycznie wysokim poziomie, to powinniśmy przygotować się na konieczność zakupu płatnego oprogramowania. Niemniej jednak jest to świetna inwestycja.

Szukaj błędów i problemów u konkurencji

Istotne w poznawaniu konkurencji jest odkrywanie nie tylko jej mocnych, ale również słabych stron. Każdy serwis może cierpieć z powodu różnych problemów technicznych, znacznie utrudniających internautom korzystanie z niego. Dzięki takiej wiedzy będziemy w stanie przyjrzeć się również naszej własnej stronie i sprawdzić, czy u nas nie występują podobne trudności.

Nie bój się inspirować konkurencją

Podpatrywanie działań konkurencji i czerpanie w ten sposób własnych pomysłów na rozwiązania nie jest niczym złym. Przeciwnie, inspirowanie się innymi zawsze może się nam bardzo opłacić. W przypadku stron internetowych warto dokładnie śledzić wszystkie treści, jakie pojawiają się u konkurencji. Trzeba wyjść z założenia, że każda – nawet faktycznie dobra – może być jeszcze lepsza, bardziej rozbudowana i bardziej merytoryczna. Nie chodzi rzecz jasna o to, aby kopiować na ślepo treść pojawiającą się na stronach konkurencji. Można jednak podpatrywać, o czym piszą inni i starać się ulepszać to, co zamieszczają u siebie.

Tworzenie wyspecjalizowanych treści

Nikomu nie trzeba mówić, że tworzenie artykułów na faktycznie wysokim poziomie to klucz do sukcesu w internecie. Żyjemy w czasach, w których użytkownicy coraz bardziej oczekują merytorycznych artykułów, zawierających w sobie rzeczywiście wiele przydatnej wiedzy. Oprócz samego poziomu tekstów bardzo istotna jest również ich długość. Wbrew pozorom, tworzenie krótkich i zwięzłych tekstów nie jest opłacalne. O wiele lepiej jest publikować dłuższe artykuły. Nie chodzi oczywiście o „lanie wody” i rozciąganie tekstów na siłę, byle tylko stawały się jak najdłuższe. Chodzi o pisanie tekstów, które naprawdę dobrze i dokładnie wyczerpują dany temat. Jeśli tylko posiadamy w konkretnej dziedzinie jakiekolwiek informacje które choć odrobinę mogą się przydać użytkownikowi i zaciekawić go, to zdecydowanie nie powinniśmy ich ukrywać. Obszerna treść jest dowodem tego, że jej autor faktycznie zna się na rzeczy i ma wiele do powiedzenia w danym temacie. Coś takiego zawsze budzi wśród użytkowników dodatkowe zaufanie.

Dobrze wyglądająca strona

Ludzie są wzrokowcami i często oceniają strony internetowe po oprawie graficznej, zanim jeszcze zdążą zapoznać się z zamieszczonymi na niej artykułami. Każdy raczej zdaje sobie z tego sprawę i doskonale wie, że dobra strona musi posiadać nie tylko wartość merytoryczną, ale również graficzną. Nie chodzi jednak tylko o samą grafikę strony, ale również dodatki wizualne do treści. Warto umieszczać w swoich artykułach jak najwięcej graficznych dodatków, takich jak zdjęcia czy wykresy. Badania pokazują, że takie artykuły zdobywają zawsze o wiele większe zainteresowanie wśród czytelników. Jest to zresztą doskonały sposób na samo wzbogacenie treści i podniesienie jej poziomu merytorycznego. Niektóre kwestie najlepiej wyjaśnia się właśnie obrazowo. Obecnie w sieci istnieją nawet specjalne narzędzia, pozwalające na szybkie tworzenie grafik. Zadbanie o unikalne grafiki w tekście jest doskonałą inwestycją, która znacznie zwiększy poziom profesjonalizmu publikacji.

Formatowanie tekstu

Dobre formatowanie tekstu to rzecz z jednej strony oczywista, a z drugiej – często pomijana przez wielu autorów. Tymczasem czytanie tekstu który nie jest odpowiednio sformatowany jest nie tylko trudne, ale zwyczajnie męczące. Brak zwykłych nagłówków powoduje, że ciężko jest szukać w treści określonych rzeczy i zwyczajnie się w niej połapać. Aby poprawnie formatować tekst, nie potrzebujemy wcale cudów. Wystarczy zadbać o nagłówki i akapity. Artykuł od razu stanie się dzięki temu o wiele bardziej przejrzysty. Akapity nie powinny być zbyt długie, a nagłówki muszą jasno określać, co znajdziemy pod nimi. W miarę możliwości mile widziane są wszelkiego rodzaju listy i pogrubienia w tekście. Dzięki nim czyta się o wiele łatwiej.

Zadbaj o kwestie techniczne

Oprócz wysokiego poziomu merytorycznego, strona musi być również bez zarzutu pod względem technicznym. Jedynie dzięki temu będzie działała sprawnie i szybko. Nie można bagatelizować tej sprawy. Czasami gorszy hosting powoduje nawet kilkusekundowe opóźnienia w ładowaniu się strony, co z kolei może prowadzić do zniechęcenia u wielu klientów. Sprawą o ogromnym dzisiaj znaczeniu jest przystosowanie strony do potrzeb urządzeń mobilnych. Odsetek internautów korzystających z internetu głównie lub wyłącznie za pomocą urządzeń mobilnych rośnie z roku na rok. Jeśli strona nie będzie poprawnie otwierać się na smartfonie lub tablecie, to z góry tracimy dostęp do ogromnej części internetowej społeczności.

Optymalizacja strony – wysiłek, który się opłaca

Optymalizacja strony zarówno pod względem potrzeb klientów jak i wymogów SEO, to bardzo szeroki temat. Z pewnością każdy natrafi tu na wiele kwestii i działań, które będzie musiał podjąć do osiągnięcia dobrych wyników. Niemniej jednak cały włożony w to wysiłek zawsze jest świetną inwestycją. Dzięki odpowiedniej optymalizacji strony możemy znacznie wyprzedzić całą konkurencję i zdobyć o wiele większe zainteresowanie wśród internautów.

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:
Kategoria:

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: