BRAND24, czyli jak monitoring mediów wspiera link building?

BRAND24, czyli jak monitoring mediów wspiera link building?

BRAND24

Link building odgrywa znaczącą rolę w pozycjonowaniu stron internetowych. Istnieje wiele metod pozyskiwania linków zwrotnych, jednak nie każdy wie, że jednym ze skutecznych sposobów jest… docieranie do niepodlinkowanych wzmianek o marce w Brand24. Dla uzyskania jak najlepszych efektów z pomocą przychodzi monitoring mediów. Z artykułu dowiesz się, jak docierać do najbardziej istotnych wzmianek i zamieniać je w backlinki do Twojej strony.

Nie jest tajemnicą, że prawie każda udana kampania SEO wykorzystuje linki zwrotne w celu zwiększenia autorytetu domeny i reputacji witryny. Dzięki wysokiej jakości linkom prowadzącym do Twojej strony możesz zwiększyć widoczność w SERP i pozyskać większy ruch. Szukasz kreatywnych sposobów na ulepszenie swojej strategii link buildingu?

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o wyszukiwaniu wzmianek i zamienianiu je w linki zwrotne do Twojej strony.

Artykuł odpowiada na pytania:

 • Dlaczego wzmianki o marce to potencjalne backlinki?
 • Jak znaleźć wzmianki o marce i zamienić je w backlinki?
 • Na czym polega zdobywanie backlinków ze wzmianek w praktyce?

Korzyści link buildingu

Backlinki są ważne, ponieważ stanowią jeden z głównych czynników, które Google wykorzystuje do określenia rankingu strony internetowej w wynikach wyszukiwania (SERP). Pozycja w SERP może mieć znaczący wpływ na jej ruch i rentowność. Im więcej wysokiej jakości, tematycznie powiązanych stron internetowych zawiera linki do danej strony, tym większy jej autorytet i wiarygodność dla algorytmów Google. Wysokiej jakości linki zwrotne pomagają osiągnąć status eksperta w określonej branży, tworząc szerszą obecność Twojej marki w internecie.

Co więcej, budowanie linków może zapewnić Ci zyskowne relacje z liderami myśli, blogerami i innymi narzędziami. Należy jednak pamiętać, że ilość linków zwrotnych nie jest gwarancją sukcesu. Musisz się skupić na ich jakości oraz przydatności. Strona linkująca powinna być mniej więcej w Twojej branży, mieć co najmniej kilka tysięcy ruchu i nie być częścią PBN (Private Blog Network). Upewnij się, że tworzysz tylko linki, które mogą pozytywnie wpłynąć na Twoją ogólną obecność w internecie.

Metody pozyskiwania backlinków

Link building to czasochłonny proces, który polega na zdobywaniu linków zewnętrznych prowadzących do konkretnej witryny. Poprzedzony jest obszerną analizą, selekcją domen, a następnie nawiązaniem kontaktu z autorami treści czy właścicielami stron, od których zależy nam na zdobyciu backlinka.

Silny rozwój technologii doprowadził do tego, że dziś na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które znacznie ułatwiają ten proces, jednak nadal spora część pracy musi być wykonana ręcznie. Gra jest jednak warta świeczki. Pozyskiwanie linków zwrotnych do strony to jeden z ważniejszych czynników, który determinuje pozycjonowanie się marki w wynikach wyszukiwania Google. Kalkulacja jest więc prosta – im wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, tym większy ruch na stronę, który z kolei wpływa na wyniki biznesowe.

Istnieje wiele sposobów na pozyskiwanie linków. Publikacja guest postów, analiza konkurencji, wyszukiwanie potencjalnych backlinków za pomocą narzędzi SEO, takich jak Ahrefs czy Semrush – to jedne z popularniejszych metod. Jednocześnie jednak należy unikać technik, które mogą zostać zakwalifikowane jako spam i podważyć wiarygodność Twojej witryny.

Jakie są najpopularniejsze sposoby pozyskiwania backlinków?

 • content marketing – jeśli content zawarty na Twojej stronie jest fachowy i wyróżnia się jakością, tworzy to szanse na oddolne przekazywanie linków dalej;
 • monitorowanie backlinków konkurencji – warto regularnie sprawdzać linki zewnętrzne konkurentów z branży. Gdy tylko zobaczysz, że link prowadzi donikąd, możesz skontaktować się z witryną i zaproponować podmianę niedziałającego hiperłącza na link do Twojej strony;
 • podmienianie wygasłych linków – błąd typu „404” powstaje na skutek zmian w adresie URL. Jeżeli nie zaktualizujemy adresu we wszystkich miejscach, gdzie zamieściliśmy nasze linki, przestaną one po prostu działać. Jeśli znajdziesz takie linki na dowolnej stronie internetowej, możesz skontaktować się z ich właścicielem i zasugerować zastąpienie wygasłego linku wybraną treścią z Twojej witryny.

Link building za pomocą monitoringu mediów

Nie każdy jednak wie, że innym rozwiązaniem o równie wysokiej skuteczności jest pozyskiwanie backlinków poprzez monitoring mediów. Narzędzia do monitoringu internetu, takie jak Brand24, docierają do wszystkich publicznie dostępnych wzmianek z wielu kanałów internetowych, takich jak blogi, serwisy informacyjne, media społecznościowe (Facebook, Instagram, Twitter czy TikTok) i gromadzą je w jednym miejscu w panelu. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób monitoring mediów może pomóc przy link buildingu, najpierw postaram się przybliżyć, na czym dokładnie polega to zjawisko.

Monitoring mediów bazuje na obserwowaniu, na jaką skalę rozpowszechniane są treści na dany temat. Wyszukiwanie tych treści ułatwiają narzędzia, które oprócz gromadzenia zebranych wyników w jednym miejscu, dokonują ich automatycznej analizy. Dostępność tego typu narzędzi sprawiła, że zaczęliśmy otrzymywać wiele informacji o rynku, konkurencji, opiniach klientów na temat naszej marki własnej czy nawet naszych produktów.
Wiedza to potęga, a właściwie wykorzystana może być bardzo silną bronią. Tym bardziej, jeśli chodzi o biznes. Dlatego znajomość branży, konkurencji czy klientów jest kluczem do sukcesu, przewagi na rynku oraz podejmowanie lepszych decyzji biznesowych.

Innymi powodami, dla których warto korzystać z monitoringu mediów są:

 • Zwiększenie świadomości marki
 • Ochrona przed kryzysem wizerunkowym
 • Analiza konkurencji
 • Analiza kampanii marketingowych
 • Znajomość trendów oraz insightów konsumenckich
 • Wsparcie sprzedaży
 • Influencer marketing
 • Link building.

I na tym ostatnim zjawisku, skupimy się dzisiaj najbardziej.

Niepodlinkowane wzmianki o marce jako potencjalne backlinki

Wzmianki o marce to tak naprawdę wszystkie te wzmianki, które zawierają słowa kluczowe powiązane z Twoją firmą. Biorąc pod uwagę, że internet podarował nam nieograniczoną możliwość komentowania i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, wzmianki na temat marki znajdziesz w wielu miejscach online, takich jak social media, na blogach, forach internetowych, czy portalach informacyjnych. Całe wyzwanie polega na tym, aby na bieżąco je monitorować. Pozostaje pytanie – w jaki sposób? W tym celu przydatne okażą się narzędzia do monitoringu mediów. Pomimo tego, że nie są dedykowane SEO, ich funkcjonalność ułatwia znajdowanie potencjalnych linków zwrotnych.

Oprócz gromadzenia wzmianek w jednym panelu, narzędzia do monitorowania internetu dostarczają wielu praktycznych funkcji analitycznych. Insighty stworzone na podstawie zgromadzonych danych są doskonałym punktem wyjścia do dopracowania strategii marketingowej i poznania grupy docelowej.

Mówiąc o link buildingu warto zatem monitorować te wzmianki, które mają potencjał, aby zamienić je w backlinki do Twojej strony. Będą to fragmenty treści, które odwołują się do marki, czy konkretnego tematu związanego z Twoim biznesem, ale nie linkują do żadnej strony. Kiedy znajdziesz niepodlinkowane wzmianki o marce, nie pozostaje nic innego jak skontaktować się z autorem treści i poprosić o dodanie linka.

Jak znaleźć wzmianki o marce i zamienić je w backlinki?

Oczywiście możesz ręcznie szukać wzmianek w wyszukiwarce Google za pomocą odpowiednich zapytań, wpisując frazę, pod którą chcesz umieścić swój link. Jednak jest to żmudny proces. Aby jak najbardziej ułatwić sobie to zadanie warto skorzystać z narzędzia do monitoringu mediów, które za Ciebie wykryje wszystkie publicznie dostępne wzmianki i zgromadzi je wszystkie w jednym miejscu. Oznacza to, że możesz łatwo sprawdzić, kto, gdzie i jak o Tobie mówi.

Narzędzia do monitoringu mediów, takie jak Brand24, oprócz monitorowania wzmianek, posiadają również rozbudowaną analizę wyników oraz dostarczają wielu przydatnych metryk, niezbędnych do oceny skuteczności działań marketingowych czy PR. Jak zatem dotrzeć do niepodlinkowanych wzmianek o marce i zamienić je w backlinki? Przedstawię to na przykładzie Brand24.

Wybierz słowa kluczowe
Zacznij od określenia słów kluczowych, pod które narzędzie będzie monitorowało wzmianki. Frazy te będą jednocześnie stanowić anchor tekst (fraza, pod którą znajdzie się linkowanie do strony) dla Twoich backlinków.

Może to być na przykład:

 • Nazwa marki
 • Nazwa usługi lub produktu
 • Hasło reklamowe
 • Imię i nazwisko CEO
 • Słowa kluczowe dla konkretnych blog postów.

I tak naprawdę wszystko to, co może być związane z Twoim biznesem.

Załóż projekt do monitorowania
To najprostszy krok. Wystarczy, że skonfigurujesz projekt w oparciu o określone wcześniej zwroty kluczowe i gotowe!

Konfiguracja projektu w Brand24

Konfiguracja projektu w Brand24

W mniej niż minutę pojawią się wzmianki, które możesz filtrować według swoich preferencji. Dzięki filtrowaniu wyników ograniczysz liczbę wzmianek, które nie mają zbyt dużego potencjału backlinkowego. Tym sposobem możesz otrzymywać tylko te najbardziej istotne wzmianki dla Twojej strategii link buildingowej. Dobrym sposobem jest zawężenie wzmianek do wyników pochodzących z blogów czy serwisów informacyjnych.

Wyświetlanie wzmianek w Brand24

Wyświetlanie wzmianek w Brand24

Teraz pozostaje analiza konkretnych stron pod kątem SEO. W Brand24 przy każdej wzmiance podana jest liczba wizyt źródła, z której pochodzi wzmianka oraz wskaźnik sentymentu. Takie informacje to punkt wyjściowy do kompleksowej analizy.

Aby sprawdzić potencjał domeny, na której znajduje się interesująca Cię wzmianka warto sięgnąć po zaawansowane narzędzia SEO, takie jak Ahrefs czy Semrush. które dostarczą wielu niezbędnych danych. Przy analizie domeny pod kątem pozyskania backlinków warto zwrócić uwagę na jej profil linkowania, organiczne słowa kluczowe czy estymowany ruch organiczny. Porównując te dane, uzyskasz kompletny obraz każdej z witryn i będziesz w stanie wybrać najlepszą ze stron do współpracy.

Przeprowadź outreach
Kiedy już znajdziesz odpowiednie wzmianki i przeanalizujesz domeny, w następnym kroku skontaktuj się z właścicielem strony lub autorem artykułu i… poproś o podlinkowanie.

Istnieje kilka kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać:

 • Jakość treści jest kluczowa. Upewnij się, że treść Twojej strony jest wysokiej jakości i zawiera cenne informacje, dzięki czemu ludzie będą chcieli linkować do niej z własnych stron;
 • Mądrze używaj słów kluczowych. Pamiętaj, aby używać słów kluczowych w treści strony oraz w anchor text (tekst, który używasz do hiperłącza do innych stron w witrynie), ponieważ pomoże to Google określić, o czym jest Twoja witryna i uplasować ją wyżej w wynikach wyszukiwania;
 • Dotrzyj do odpowiednich stron internetowych i blogerów. Spróbuj znaleźć strony internetowe i blogerów, którzy interesują się tymi samymi tematami co Ty;
 • Zaoferuj coś wartościowego w zamian za link, np. gościnny wpis na ich stronie lub dostęp do ekskluzywnych treści;
 • Twórz spersonalizowane e-maile, które wyjaśniają, dlaczego uważasz, że ich strona będzie dobrze pasować do jednego z twoich artykułów lub wpisów na blogu.

W sieci znajdziesz sporo materiałów skutecznych metod outreach’u. Warto zapoznać się z nimi, zanim wyślesz pierwszą wiadomość dotyczącą współpracy z daną stroną internetową.

Zdobywanie backlinków ze wzmianek w praktyce

Semcore to pierwsza w Polsce i jednocześnie jedna z najszybciej rozwijających się agencja SXO. Jej specjalizacją są strategie marketingowe oparte na połączeniu SEO i UX. To innowacyjne podejście ma na celu wspieranie klientów holistycznie już od pierwszych etapów tworzenia witryn.

Semcore zidentyfikował i wypełnił istotną lukę na rynku w obszarze SEO. Zaobserwował kooperacje między specjalistami SEO oraz ekspertami od marketingu i stwierdził, że brakującym elementem jest połączenie tych dwóch specjalizacji w jednej agencji. Tak powstał Semcore.

Semcore korzysta ze wsparcia Brand24 do wyszukiwania i analizy słów kluczowych. Przy wykorzystaniu narzędzia wyszukują frazy, pod którymi mogłyby znaleźć się ich linki. W ten sposób nieustannie powiększają sieć linków zwrotnych, sukcesywnie promując swoją agencję.

Marcin Stypuła, właściciel Semcore szacuje udział link buildingu w przychodach agencji na 30%.

Tak użycie Brand24 opisuje Paweł Wołoszyn, Head of SEO w Semcore:

Szukamy różnych słów kluczowych, np. “pozycjonowanie”, “pozycjonowanie stron”. Następnie monitorujemy te słowa i wyszukujemy artykuły, w których są one zawarte, a z których nie linkuje konkurencja. Artykuły pozyskane w ten sposób generują wysoki ruch.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak Semcore korzysta z Brand24, odwiedź zakładkę case study na stronie Brand24.

Zacznij budować swoją sieć linków zewnętrznych już dzisiaj!

Warto pamiętać, że podejście do pozycjonowania zmienia się, a my musimy się zmieniać razem z nim. W dzisiejszych czasach skupiamy się przede wszystkim na jakościowym contencie oraz wartości, jaką możemy zaoferować użytkownikom, a nie tak jak jeszcze parę lat temu – jak oszukać algorytm Google różnymi technikami spamerskimi. Obecnie SEO to skomplikowany proces, wymagający wiedzy oraz analizy danych i konkurencji. Jeśli zależy Ci na poprawie jego wyników jedno jest pewne – potrzebujesz wartościowych backlinków.

Czy masz już jakąś strategię link buildingową? Jeśli nie, to koniecznie zacznij od tego kroku. Następnie spróbuj dotrzeć do stron, które wspominają o Twojej marce i poproś o dodanie linku. Jeśli zaczniesz robić to konsekwentnie, możesz spodziewać się wzrostu liczby pozyskanych linków zwrotnych oraz poprawy rankingów SEO. Pomocne okaże się narzędzie do monitorowania mediów. Skorzystaj z 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego na Brand24 i odnajduj niepodlinkowane wzmianki.

 

Artykuł partnera

Agnieszka Wolanin

Junior Marketing Assistant, początkująca marketerka, zafascynowana podróżowaniem i nauką języków obcych

 

Poszukujesz agencji SEO w celu wypozycjonowania swojego serwisu? Skontaktujmy się!

Podziel się treścią:
Kategoria:

Wpisy, które mogą Cię również zainteresować: